Evropský trh se spotřebitelskými úvěry bude růst

3. 12. 2014 18:22

Objem evropského trhu se spotřebitelskými úvěry se v příštích pěti letech zvýší. Ve východní Evropě bude přitom tento růst silnější než na západních trzích. Vyplývá to z analýzy agentury Euromonitor International pro evropskou federaci Eurofinas, která zastřešuje poskytovatele spotřebitelských úvěrů a financování automobilů ze sedmnácti zemí Evropské unie. Poskytovatele z České republiky v Eurofinas zastupuje Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA).

Evropský trh se spotřebitelskými úvěry bude růst
Foto: red
Popisek: Česká leasingová a finanční asociace
reklama

Větší potenciál růstu pro příštích pět let mají nebankovní poskytovatelé spotřebitelských úvěrů. Důvodem je chování bank v reakci na finanční krizi. Mnoho z největších evropských bank prochází obdobím transformace, v němž implementují nové regulatorní požadavky. Ty s sebou přinášejí například větší nároky na transparentnost. Lze očekávat, že banky se zaměří na bezpečnější kategorie spotřebitelů, což zvýší šance alternativních poskytovatelů finančních služeb. Nebankovní poskytovatelé přitom posilovali prakticky po celé eurozóně i jinde v Evropě už v posledních letech.

Největší růst během příštích pěti let očekávají odborníci ve Španělsku a v Polsku. Nejde však o totožné příběhy. Zatímco Polsko představuje model stále ještě nového trhu, který by měl oproti předchozím pěti letům ztrojnásobit objem poskytnutých spotřebitelských úvěrů, Španělsko bude dohánět tvrdé ztráty způsobené nedávnou dluhovou krizí. Předpokládá se, že přes očekávaný razantní růst dosáhne španělský trh se spotřebitelskými úvěry v roce 2019 objemu jen o šest procent vyššího než v roce 2009.

Eurofinas,

neboli Evropská federace asociací finančních domů (European Federation of Finance House Associations) zastřešuje poskytovatele finančních produktů z Evropské unie, a to prostřednictvím příslušných národních asociací. Jejími členy jsou organizace ze sedmnácti států včetně České leasingové a finanční asociace (ČLFA). Podíl firem sdružených v Eurofinas na celkovém evropském trhu spotřebitelských úvěrů loni dosáhl 47 %.

Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA)

je zájmovým sdružením nebankovních společností zabývajících se finančním a operativním leasingem, úvěry a splátkovými prodeji pro domácnosti i podnikatele a factoringem. Od svého založení v roce 1991 prosazuje jejich společné zájmy a je zároveň partnerem orgánů státu při řešení problémů odpovídajících sektorů finančního trhu. V současné době má 46 členů.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM v Hradci Králové prošetřuje majetek nedostatečně identifikovaných vlastníků

22:01 ÚZSVM v Hradci Králové prošetřuje majetek nedostatečně identifikovaných vlastníků

V rámci šetření vlastnického práva k majetku, zapsanému v katastru nemovitostí na nedostatečně ident…