FAEI.cz: Majitelé si prodej firem často sami komplikují

28.05.2018 11:19

Když chce majitel prodat svoji firmu, má dva úhlavní nepřátele: Sám sebe a daňovou optimalizaci. Kromě toho ještě musí najít manažera, který bude firmu reálně řídit, aby ji on sám mohl prodávat. Že na prodej firmy je potřeba myslet s předstihem několika let v rozhovoru pro portál Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) vysvětluje Jan Slabý, šéf společnosti Ecovis, která se fúzím a akvizicím věnuje.

FAEI.cz: Majitelé si prodej firem často sami komplikují
Foto: FAEI.cz
Popisek: Jan Slabý, majitel firmy Ecovis
reklama

Základní a zároveň velmi rozšířenou chybou majitelů firem je podle Slabého mísení firemních a soukromých aktivit. To znamená, že na firemní účet jdou soukromé telefony, auta členů rodiny, nebo dokonce rodinné nemovitosti. Čím více takových věcí ve svém podniku jeho majitel nashromáždí, tím víc zatěžují případné jednání s kupcem. Totéž samozřejmě platí pro nejrůznější daňové optimalizace a další fígle, které snižují platby a odvody státu.

„Nový majitel má zájem o čistou firmu, nechce si koupit její případné kostlivce ve skříních. A pokud bude ochoten je převzít, pak jen výměnou za podstatně nižší kupní cenu,“ zdůrazňuje v rozhovoru Jan Slabý, který se fúzím a akvizicím věnuje zhruba 15 let. Nejvíc snahu o prodej firmy komplikují právě daňové optimalizace.

„Daňovou optimalizaci totiž nijak nezrušíte. Tu můžete pouze někam přesunout, například do dceřiné firmy. Ovšem pokud firmu prodáváte proto, že už nechcete dál podnikat, není to pro vás ideální řešení,“ upozorňuje šéf Ecovisu na nevýhody toho, co mnoha podnikatelům připadá jako dobrý nápad.

Další, co může zkomplikovat prodej, nebo jej případně úplně znemožnit, je neexistence samostatného managementu firmy, který ji bude řídit po odchodu původního majitele. „Toho, kdo bude firmu řídit po něm, by si měl majitel vybírat nejlépe s několikaletým předstihem. Jen tak si jej stihne prověřit a vyzkoušet, předat mu know-how a nakonec také všechny rozhodující kompetence,“ připomíná Jan Slabý. Celý rozhovor s Janem Slabým můžete přečíst ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Královéhradecký kraj: Sypače vyrazily k prvním výjezdům i mimo horské oblasti

18:47 Královéhradecký kraj: Sypače vyrazily k prvním výjezdům i mimo horské oblasti

Dnes ráno zasáhlo plošné sněžení celé území Královéhradeckého kraje. Posypové vozy vyjely v časných …