FLUKE: Jak bezpečně na životně nebezpečnou elektřinu?

25.06.2012 9:00 | Zprávy

Elektřina je jedním ze základů moderní lidské civilizace již dlouhou dobu. Oprávněně se o ni říká, že je to dobrý sluha, ale opravdu velmi zlý pán.

FLUKE: Jak bezpečně na životně nebezpečnou elektřinu?
Foto: Fluke
Popisek: Společnost Fluke Corporation

Často dochází k poškození majetku, úrazům a bohužel i k úmrtím způsobeným elektrickým proudem. Někdy jde o příčiny neovlivnitelné, v drtivé většině případů jde ovšem o důsledky, kterým šlo snadno předejít.

Lidské tělo je díky svému složení a přítomnosti vody schopné vést elektrický proud a i při měření elektrických veličin či testování elektrických obvodů může dojít ke zranění či úmrtí. Aby k těmto fatálním situacím nedocházelo, existuje řada norem a zákonných předpisů – v České republice je i laickou veřejností dobře známá tzv. padesátka, tedy vyhláška č. 50/1978 Sb. o odborné způsobilosti v elektrotechnice. Ne každý ale samozřejmě všechna zákonná ustanovení zná a dokáže je v praxi uplatňovat, mnohé z těchto ustanovení je ovšem možné převést na srozumitelné rady. A o jaké rady jde?

Rada první

Je-li to jen trochu možné, měla by veškerá práce probíhat na odpojeném obvodu/zařízení. Naneštěstí ne u všech obvodů „tvářících se“ jako odpojených od sítě tomu skutečně tak je. Někdy jde o chybu v zapojení (například vypínač nepřeruší fázi), někdy v chybné lidské úvaze (například vypnutí hlavního jističe v bytě nevypne obvod centrálního větrání). Není-li možné zjistit, zda je daný obvod „živý“, je k němu nezbytné přistupovat tak, jako kdyby odpojený nebyl.

Rada druhá

Velmi důležitým preventivním opatřením je výběr kvalitního a pro účel použití vhodného měřícího/testovacího přístroje. Na trhu je k dispozici velké množství přístrojů všech možných značek, zásadní je však několik parametrů, které v mezních situacích mohou zabránit poškození zdraví či majetku. Na konkrétním přístroji se nevyplácí šetřit a naprostým tabu by měl být nákup na tržnici nebo od neprověřených dodavatelů.

Kategorie - Vždy je vhodné vybrat si pro práci takový přístroj, jehož kategorie a maximální rozsahy jsou vyšší, než které by při měření mohly přijít do úvahy. Rozumnou a nejčastěji aplikovanou volbou jsou přístroje pro 1000 či 600 voltů v kategorii CAT III nebo pro 600 voltů v kategorii CAT IV.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Michal Ratiborský byl položen dotaz

Co se s těmi penězi stalo?

,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skupina České dráhy loni hospodařila se ziskem 1,3 miliardy korun

19:15 Skupina České dráhy loni hospodařila se ziskem 1,3 miliardy korun

Konsolidovaný hospodářský výsledek Skupiny ČD před zdaněním dle Mezinárodních standardů účetního výk…