FNUSA: Lékaři varují před neuváženým používáním pyrotechniky

22.12.2020 9:41

Stejně jako každý rok i letos budou zdravotníci z Kliniky plastické a estetické chirurgie Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU zajišťovat replantační (rekonstrukční) servis pro Moravu a část Čech během vánočních a novoročních svátků. Úrazy z pyrotechniky bývají bohužel často velmi devastační.

FNUSA: Lékaři varují před neuváženým používáním pyrotechniky
Foto: FNUSA
Popisek: FNUSA

Obecně lze podle zdravotníků říci, že díky prodeji profesionálně vyráběné pyrotechniky těchto úrazů v průběhu posledních let výrazně ubylo. „Pokud k nám je pacient přivezen, většinou se jedná o poranění vzniklá nesprávnou a nedoporučenou manipulací s pyrotechnikou nebo dotyčný nedodržel správné skladování tohoto materiálu. Jestli lze něco lidem doporučit, tak ať radši starou pyrotechniku vyhodí, než ji použijí a ublíží si. Dalším výrazným faktorem je manipulace v podnapilém stavu. Pacienty bohužel často na Silvestra přijímáme na kliniku, ale schopni zákroku bývají až na Nový rok po vystřízlivění, protože je anesteziolog nedovolí díky značné ebrietě uvést do celkové anestézie,“ popisuje přednosta Kliniky plastické a estetické chirurgie FNUSA a LF MU MUDr. Zdeněk Dvořák, Ph.D. a dodává, že lékaři se vždy snaží časným zásahem a rekonstrukcí prstů obnovit alespoň částečnou úchopovou funkci horní končetiny.

„Každý Silvestr je jiný. Někdy řešíme úrazy už od rána, kdy se lidé na oslavy chystají. A jindy je to až po půlnoci nebo dokonce další den. Kromě rukou jsou častá také poranění očí nebo ušního bubínku,“ doplňuje MUDr. Igor Stupka, Ph.D., primář Kliniky plastické a estetické chirurgie FNUSA a LF MU.

Z letošního závěru roku mají plastičtí chirurgové vyloženě obavy. Tedy přesněji z toho, že kvůli nouzovému stavu bude většina obyvatel České republiky trávit Silvestra doma, nebudou moci vyrazit do společnosti nebo na rekreaci a budou si chtít závěrečný den roku zpestřit alespoň pyrotechnickou show, často v podnapilém stavu. „Takže kromě toho, že nám bude vrcholit další vlna COVID+ pacientů, lze očekávat i větší procento úrazů z provozování „ohňových show“. Zdravotníci se tím pádem asi nezastaví. Ale budu moc rád, když se zmýlím,“ konstatuje přednosta a plastický chirurg Zdeněk Dvořák.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚOHS navazuje spolupráci s Univerzitou Karlovou

22:20 ÚOHS navazuje spolupráci s Univerzitou Karlovou

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima dne…