V péči svatoanenských ortopedů je 23 letý pacient, kterému před rokem odstranili celou lopatku pro nádor. Jedná se o levou končetinu s těžkým funkčním omezením a těžkým kosmetickým defektem. Rameno nemá svoji konturu, funkce ramenního kloubu je nulová, protože hlavice pažní kosti se nemá o co opřít. Vzhledem k věku pacienta a funkčnímu omezení bylo rozhodnuto o rekonstrukci. Jediným možným způsobem byla náhrada lopatky vč. ramenního kloubu.
„Operace trvala 3 hodiny, jednalo se o složitou operaci, navíc v ČR jedinečnou. Bylo nutné vypreparovat zádový sval a jím překrýt umělou lopatku,“ sdělil Tomáš Tomáš a doplnil: „Náhrada lopatky byla pro pacienta vyrobena na míru, je z titanu a postříbřená z důvodu minimalizace infekce. Je vyrobena pomocí 3D tisku.“
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPráce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.


