Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT připravila sérii zajímavých přednášek

22.01.2021 10:06

Široké spektrum zajímavých oblastí, které lze na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze (FJFI) studovat, se snaží zájemcům představit Den otevřených dveří (DOD). Proběhne v úterý 26. ledna 2021 od 10 hodin. Vzhledem k epidemické situaci bude i tentokrát v online podobě.

Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT připravila sérii zajímavých přednášek
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

„Na Jaderce je tolik zajímavých oborů a lidí, že se jen těžko vybírá, co představit. Snažíme se proto střídat témata, abychom ukázali, s čím se u nás lze setkat. K představení studijních směrů nám pomáhají i další akce pro středoškoláky. Ve čtvrtek 11. února tak například pořádáme již tradiční akci Staň se na den vědkyní, za námi je Den lékařským fyzikem, který chystáme znovu na 2. června 2021. Další novinky pak najdete vždy na webu fakulty,“ říká Lenka Hronová, která bude proud přednášek moderovat.

Na DOD si tentokrát přichystali zajímavá témata nejen vědci působící na fakultě, ale i studenti, a vždy na konci každé z mini přednášek bude prostor pro dotazy.

O tenkých vrstvách, jejich využití v praxi – například na displejích mobilních telefonů – a vývoji, který na fakultě probíhá, umí výborně mluvit Jakub Skočdopole z katedry materiálů. Jeho kolega Karel Tesař zase ukáže, jak fakulta pomáhá s vývojem biodegradabilních materiálů, které mají skvělé uplatnění v lékařství.

Ondřej Kořistka z katedry dozimetrie a ionizujícího záření (KDAIZ) si připravil přednášku o biologických účincích ionizujícího záření a ukáže divákům, že radiace se není třeba zbytečně obávat. Lenka Thinová ze stejné katedry představí radioaktivitu v životním prostředí, což je mimochodem i nový obor, který lze na fakultě studovat. A už název napovídá, že při něm studenti stráví dost času také v terénu, a i třeba s dronem. Úplně jiné využití ionizačního záření pak představí prof. Tomáš Čechák s doc. Tomášem Trojkem (taktéž KDAIZ), kteří mají velké renomé v oblasti studia památek.

O vývoji softwaru, který si poradí s obrovským množstvím dat z experimentů probíhajících v mezinárodním výzkumném středisku CERN (Evropská organizace pro jaderný výzkum) bude mluvit Vladimír Jarý z katedry softwarového inženýrství. Systém pro vysoce výkonné výpočty, který spravuje katedra matematiky, představí Pavel Strachota. O roli malých modulárních reaktorů, které pravděpodobně čeká velká budoucnost, bude mluvit Ondřej Novák z katedry jaderných reaktorů.

Od 14:00 do 15:30 hodin je připraven online chat, kde se zájemci mohou ptát na vše, co se studiem a Jaderkou, jak studenti i zaměstnanci zkráceně fakultu nazývají, souvisí.

Celý program online DOD najdete na webu fakulty ZDE. Tam se objeví také nové 360° fotografie vybraných laboratoří a dalších prostor i s popisem a odkazy na další videa.

Fakulta se podílí také na online DODu svého pracoviště v Děčíně, který proběhne už v pondělí 25. ledna 2021.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a studuje na něm přes 18 000 studentů. Pro akademický rok 2020/21 nabízí ČVUT svým studentům 170 akreditovaných studijních programů a z toho 53 v cizím jazyce. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings, který hodnotil 1620 univerzit po celém světě. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 498. místě a na 9. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení pro „Engineering – Civil and Structural“ je ČVUT mezi 151.–200. místem, v oblasti „Engineering – Mechanical“ na 201.–250. místě, u „Engineering – Electrical“ na 201.–250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201. až 250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 283. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems“ je na 251.–300. místě, v oblasti „Mathematics“ a „Material Sciences“ na 301.–350 místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 256. místě. Více informací najdete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM: Správa národního parku České Švýcarsko získala zdarma pozemky s lužními lesy

22:54 ÚZSVM: Správa národního parku České Švýcarsko získala zdarma pozemky s lužními lesy

ÚZSVM v Ústí nad Labem převedl do vlastnictví Správy Národního parku České Švýcarsko dva pozemky o c…