Finanční správa zadržuje historicky nejméně nadměrných odpočtů DPH

17.07.2019 20:18

Finanční správě ČR se daří stále efektivněji cílit kontroly plátců DPH. Svědčí o tom celkový objem zadržených nadměrných odpočtů DPH, který se snižuje. Vyplývá to ze statistik FS ČR k 30. 6. 2019.

Finanční správa zadržuje historicky nejméně nadměrných odpočtů DPH
Foto: financnisprava.cz
Popisek: Finanční správa ČR - logo

Zadržování nárokovaných nadměrných odpočtů na dani z přidané hodnoty provádí Finanční správa z důvodu nutnosti prověřit jejich oprávněnost. „Na druhou stranu se jedná o zásah do vlastnického práva daňového subjektu, který musí být používán šetrným a přiměřeným způsobem. Finanční správa se v rámci platné daňové legislativy snaží minimalizovat objem zadržovaných prostředků, a tím zároveň minimalizuje i zásah do vlastnického práva,“ vysvětlila generální ředitelka Tatjana Richterová.

Finanční úřady podle jejích slov budou vždy určitou část nadměrných odpočtů prověřovat před jejich vyplacením. Objem této částky se však počátkem letošního roku podařilo snížit na částku těsně přesahující miliardu korun. Dlouhodobý průměr této částky byl kolem 5 miliard korun a v některých měsících roku 2014 tato částka přesahovala dokonce 17 miliard korun.

Snižování objemu zadržených nadměrných odpočtů u daně z přidané hodnoty je dlouhodobý trend, který ve prospěch plátců pozitivně ovlivnilo zavedení nových efektivních nástrojů správy této daně, zejména kontrolního hlášení a na něj navazující analytické a metodické práce. Vedle toho, v případě, že je daňovému subjektu zadržován nadměrný odpočet delší dobu (4 měsíce), je mu od roku 2017 přiznávána kompenzace v podobě úroku z daňového odpočtu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hygienická stanice Praha: Vyhodnocení kvality pitné vody za rok 2018

22:02 Hygienická stanice Praha: Vyhodnocení kvality pitné vody za rok 2018

V roce 2018 Hygienická stanice hlavního města Prahy (dále jen „HSHMP“) provedla kontrolu nad jakostí…