Finanční správa zadržuje historicky nejméně nadměrných odpočtů DPH

17. 7. 2019 20:18

Finanční správě ČR se daří stále efektivněji cílit kontroly plátců DPH. Svědčí o tom celkový objem zadržených nadměrných odpočtů DPH, který se snižuje. Vyplývá to ze statistik FS ČR k 30. 6. 2019.

Finanční správa zadržuje historicky nejméně nadměrných odpočtů DPH
Foto: financnisprava.cz
Popisek: Finanční správa ČR - logo
reklama

Zadržování nárokovaných nadměrných odpočtů na dani z přidané hodnoty provádí Finanční správa z důvodu nutnosti prověřit jejich oprávněnost. „Na druhou stranu se jedná o zásah do vlastnického práva daňového subjektu, který musí být používán šetrným a přiměřeným způsobem. Finanční správa se v rámci platné daňové legislativy snaží minimalizovat objem zadržovaných prostředků, a tím zároveň minimalizuje i zásah do vlastnického práva,“ vysvětlila generální ředitelka Tatjana Richterová.

Finanční úřady podle jejích slov budou vždy určitou část nadměrných odpočtů prověřovat před jejich vyplacením. Objem této částky se však počátkem letošního roku podařilo snížit na částku těsně přesahující miliardu korun. Dlouhodobý průměr této částky byl kolem 5 miliard korun a v některých měsících roku 2014 tato částka přesahovala dokonce 17 miliard korun.

Snižování objemu zadržených nadměrných odpočtů u daně z přidané hodnoty je dlouhodobý trend, který ve prospěch plátců pozitivně ovlivnilo zavedení nových efektivních nástrojů správy této daně, zejména kontrolního hlášení a na něj navazující analytické a metodické práce. Vedle toho, v případě, že je daňovému subjektu zadržován nadměrný odpočet delší dobu (4 měsíce), je mu od roku 2017 přiznávána kompenzace v podobě úroku z daňového odpočtu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: Velké vodní baterie v pololetí zvedly výrobu téměř o čtvrtinu

9:15 ČEZ: Velké vodní baterie v pololetí zvedly výrobu téměř o čtvrtinu

Více než 650 milionů kWh elektřiny dodala v letošním 1. pololetí do sítě trojice přečerpávacích vodn…