HK ČR: Odškodňovat zaměstnance při pracovním úrazu a nemoci z povolání mají soukromé pojišťovny, nikoliv stát

07.12.2015 9:50

HK ČR se jednoznačně přiklání k takové variantě pojištění, ze kterého bude hrazena zaměstnancům škoda na zdraví a škoda vzniklá v souvislosti s pracovním úrazem a nemocí z povolání soukromými pojišťovnami, nikoliv organizační složkou státu – Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ).

HK ČR: Odškodňovat zaměstnance při pracovním úrazu a nemoci z povolání mají soukromé pojišťovny, nikoliv stát
Foto: Archiv
Popisek: Hospodářská komora - logo

V současné době odškodnění zaměstnanců provádí Česká pojišťovna a pojišťovna Kooperativa. Dnes ale Vláda ČR projednává materiál, který má definovat nový způsob krytí při pracovním úrazu a nemoci z povolání zaměstnanců. Hospodářská komora ČR podporuje taková řešení, která ponechají zapojení soukromých pojišťoven. Kupříkladu tak, že by právní úprava umožnila rozšíření počtu soukromých pojišťoven provádějících odškodňování pracovních úrazů o další, pokud by o takový produkt projevily zájem a splnily podmínky zákona, s tím, že by zůstal zachován stávající stav, tedy „defaultní“ pojišťovna ze zákona, ke které by zaměstnavatel automaticky připadl, pokud by si nevybral z případné nabídky na trhu.

Hospodářská komora ČR není zastáncem bobtnání státu, naopak prosazuje štíhlý a efektivní stát, snižování byrokracie a administrativy. Odmítá tak doporučující stanovisko MPSV, které jako za nejvýhodnější variantu organizačního uspořádání budoucího systému označuje tu, při níž zákonné pojištění zaměstnavatelů má vykonávat ČSSZ. 

Podle Hospodářské komory by taková varianta v důsledku znamenala vytváření nových pracovišť správy sociálního zabezpečení, přijímání stovek dalších státních zaměstnanců zajišťujících s tím spojené činnosti a další náklady, které by nehradil nikdo jiný než daňoví poplatníci. Přitom stát letos zaměstnává už 424 000 státních zaměstnanců a v roce 2016 se mají podle plánů vlády jejich řady rozrůst o další tisíce. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…