HZS ČR: Expozici profesionálních hasičů na Dnech NATO si prohlédli Ryba a Růžička

23.09.2019 15:44

O pásové obojživelné vozidlo Hägglunds BV 206 NGR, sloužící pro evakuaci či přesun osob v náročném horském, lesním či bahnitém terénu, byl největší zájem během prvního dne víkendových Dnů NATO 2019 a Vzdušných sil Armády ČR v expozici Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK). Prohlédli si je i s další moderní vystavenou technikou hasičů například poslanec PSP a předseda Podvýboru pro Hasičský záchranný sbor (HZS) ČR Pavel Růžička či generální ředitel HZS ČR genmjr. Drahoslav Ryba.

HZS ČR: Expozici profesionálních hasičů na Dnech NATO si prohlédli Ryba a Růžička
Foto: udalosti112.cz
Popisek: Hasičský záchranný sbor ČR - logo
reklama

Kolegové z HZS hlavního města Prahy připravili ve spolupráci s HZS MSK dynamickou ukázku vyprošťování zraněné osoby z havarovaného automobilu na velké ploše mošnovského letiště, a to hned v sobotu 21.9.2019 ráno po deváté hodině. Obdobná ukázka je na programu Dnů NATO v neděli (dnes) v 15 hodin.

V expozici HZS MSK si mohlo již několik tisícovek zájemců prohlédnout  automobilovou plošinu AP Bronto Skylift F42 RLX, která se na ploše letiště zvedla na celodenní výstavní čas zhruba do výše šestého patra bytového domu i se svislým záchranným spirálovým rukávem Hudec. AP dokáže vyjet až do 42 metrů.

Zájem byl také o dvě vozidla na podvozku Tatra s hydraulickou rukou – první nese klasický vyprošťovací speciál Omars s příslušenstvím (VYA T815-7 Omars) a slouží hlavně k vyprošťování vozidel u dopravních nehod, druhá tatra slouží jako kontejnerový automobil (Tatra 815-7 8x8), například pro velkou čerpací stanici Sigma. Lidé se fotiti také u mobilního ventilátoru Rossenbauer, který dokáže účině odvětrat kouř z velkých prostor, například dálničních tunelů, výrobních hal či rozlehlých prodejen a obchodních center.

U veškeré techniky byli přítomni zkušení hasiči, kteří odpovídali na nejrůznější dotazy návštěvníků, a to nejen ohledně vystavené techniky, ale i na dotazy týkající se života hasičů na stanicích a další mnohdy záludné otázky.

Velmi živo je po oba víkendové dny ve stanu prevence HZS MSK a jeho okolí. Uvnitř řeší malí návštěvníci nejrůznější vědomostní a skládací úkoly s bezpečnostní problematikou, a pokud si opravdu nevědí rady, rodiče, nebo preventisté a lektoři dlouhodobého vzdělávacího projektu Hasík jim vhodně napovídají. V okolí stanu hasičští preventisté vlídně zastavují dospělé návštěvníky a dávají jim složitější otázky z požární prevence, evakuační problematiky a ochrany obyvatelstva s výběrem ze tří až čtyř možností odpovědi. Za odměnu děti dostávají omalovánky, pexesa či papírové vystřihovánky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže: Převzetí skupiny AERO neohrozí hospodářskou soutěž

22:11 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže: Převzetí skupiny AERO neohrozí hospodářskou soutěž

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil svým rozhodnutím z 19. října 2020 soutěžiteli AERO Inve…