HZS ČR: Požární ochrana v bytových domech aneb Ruská ruleta o život i o peníze (3.díl)

27.07.2017 21:50 | Zprávy

Hasicí přístroje - jejich umisťování a provádění kontrol.

HZS ČR: Požární ochrana v bytových domech aneb Ruská ruleta o život i o peníze (3.díl)
Foto: udalosti112.cz
Popisek: Hasičský záchranný sbor ČR - logo

Přenosné hasicí přístroje jsou naprosto nenahraditelným pomocníkem při prvotním hasebním zásahu. S jejich pomocí se často podaří požár zlikvidovat v úplném počátku
a nedojde tak k jeho rozšíření a napáchání mnohonásobně větších škod.

Mezi obyvateli i vlastníky bytových domů je však bohužel rozšířen mylný názor, že v tomto typu staveb hasicí přístroje být nemusí. Opak je však pravdou, a pokud hasicí přístroje v bytovém domě skutečně nejsou instalovány, dopouští se vlastník domu porušení zákona o požární ochraně!

  Přenosné hasicí přístroje (PHP) musí být podle vyhlášky o požární prevenci instalovány v těch podlažích, které neslouží k bydlení. Tedy zpravidla v prostorách domovních sklepů a na půdách, které slouží jako sklady nebo sušárny prádla apod.  Na každých započatých 200 m2 podlahové plochy každého podlaží se instaluje jeden PHP. U budov projektovaných po roce 1976 je návrh umístění PHP součástí projektu. Hasicí přístroje se pak umisťují v souladu s ním. U bytových domů se zpravidla volí nejběžnější PHP práškové s náplní 6 kg. Hasicí schopnost je dostatečná, aby byl uhašen televizor, počítač, elektromotor, rozvaděč, nebo hořící fritovací hrnec či pánev.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČTÚ: Železniční dopravci upravili přes 380 vozů pro zlepšení dostupnosti mobilního signálu

16:13 ČTÚ: Železniční dopravci upravili přes 380 vozů pro zlepšení dostupnosti mobilního signálu

Ke konci března uplynul termín, který byl Českým telekomunikačním úřadem stanoven dopravcům pro doko…