Podle posledního průzkumu mezd globální poradenské společnosti Hay Group v roce 2013 rostly mzdy Čechů celkově o 2% přesně podle očekávání firem. Dobrá zpráva je, že reálné mzdy rostou navzdory inflaci a že růstová tendence přetrvává.
Uskutečněné mzdové nárůsty, které společnosti uváděly v letošních dotaznících Hay Group, jsou 2%, a to u všech zaměstnaneckých skupin. Vrcholovým manažerům upravilo mzdy relativně nejméně společností, konkrétně 66%; nejvíce společností upravilo mzdy specialistům - 78%. Nejčastěji se mzdy navyšovaly v Automobilovém, Pojišťovacím a Farmaceutickém sektoru, naopak nejméně často se přidávalo v IT, Energetice, a Maloobchodě. Poměrně konzervativní v mzdových nárůstech byly loni banky a pojišťovny, pouze specialisté v bankách dostali v průměru přidáno alespoň všeobecná dvě procenta. Nižší nárůsty v základní mzdě jsou v těchto sektorech často kompenzovány většími bonusy, tedy rostoucím celkovým příjmem.
„Zdá se, že mzdové pohyby zatím jen velmi málo reagují na relativní optimismus, který panuje v jiných oblastech ekonomiky. U společností pozorujeme spíše určitou zdrženlivost a opatrnost,“ komentuje výsledky průzkumu Gabriela Němcová, zástupce společnosti Hay Group v České republice. „Určité signály toho, že na trhu odměňování dojde k nějaké akceleraci, pak zaznamenáváme zejména v souvislosti s fluktuací, kdy řada společností uvádí, že nabírat nové lidi z trhu za stávající mzdy je čím dál obtížnější, zejména na pozice specialistů“, dodává Němcová.
Vrcholový management dostal méně přidáno
Pozice v oblasti IT patří dlouhodobě k těm nejvíce placeným, stejně jako Marketing, a to jak v základní mzdě, tak i v celkovém příjmu. Funkční skupiny, které naopak vykazují úroveň odměňování nižší než je celkový trh, jsou výrobní pozice a pracovníci v oblasti ochrany zdraví a životního prostředí. „Letos se poněkud překvapivě pod úrovní celkového trhu nacházejí i Lidské zdroje. Letos se HR nachází jedno procento pod trhem základní mzdy a 4% pod trhem celkového příjmu,“ říká Němcová.
Stejně jako mezi funkčními skupinami panují poměrně značné rozdíly v odměňování tak i napříč jednotlivými sektory. Ve srovnání s loňskem jsou rozdíly směrem nahoru o něco menší, avšak rozdíly u odvětví směrem dolů se meziročně zvětšily. Konkrétně, největší průměrný kladný rozdíl - 13% v základní mzdě – byl letos zaznamenán v sektoru IT, který odsunul na druhé místo loňského šampiona Centra sdílených služeb (SSC). Přední místo si dlouhodobě drží také banky a finanční sektor, který dokonce překonává IT i SSC v celkovém příjmu. Mezi nejméně platícími sektory - chemickým, výrobním, elektrotechnickým a maloobchodem - pak panují jen malé rozdíly, u maloobchodu došlo meziročně k rozevření pomyslných nůžek mezi sektorem a celkovým trhem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva