Hlavní události říjnové plenárky: Ratifikace dohody o klimatu, situace v Sýrii, InterRail jízdenka k osmnáctinám

09.10.2016 10:42 | Zprávy

Hlavní zprávou z uplynulého plenárního zasedání byl souhlas Parlamentu s unijní ratifikací Pařížské dohody o klimatu, která byla dojednána během loňské konference COP21. Díky tomu bude moci vstoupit celosvětově v platnost. Parlament dále podpořil zákaz vývozu z EU pro výrobky, které lze použít k mučení nebo trestu smrti, a také návrh pomoci pro propouštěné pracovníky. Hovořilo se též o síťové jízdence InterRail a nápadech jak ji zpřístupnit mladým lidem a podpořit je v poznávání Evropy.

Hlavní události říjnové plenárky: Ratifikace dohody o klimatu, situace v Sýrii, InterRail jízdenka k osmnáctinám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedací sál Evropského parlamentu

Evropský parlament v úterý v historickém hlasování odsouhlasil unijní ratifikaci pařížské dohody o klimatu a umožnil tak, aby začátkem listopadu vstoupila celosvětově v platnost. Hlasování proběhlo za přítomnosti generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna a francouzské ministryně Ségolène Royal, která předsedala konferenci COP21, kde byla dohoda přijata. Předseda Parlamentu Martin Schulz ihned po hlasování podepsal právní dokument umožňující ratifikaci této první celosvětově závazné dohody proti změnám klimatu.

EU nesmí vyvážet výrobky, které lze použít k mučení nebo provádění trestu smrti a nesmí umožnit ani jejich tranzit. Vyplývá to z novely EU pravidel, kterou plénum přijalo v úterý.

Ve středu poslanci diskutovali o zhoršující se situaci v Sýrii: Poté, co selhalo příměří zprostředkované Ruskem a USA, se začalo znovu stupňovat násilí hlavně v Aleppu. Mnozí poslanci obviňují Moskvu, jiní vyzývají EU, aby se více zasadila o mír. Ve čtvrtek plénum odhlasovalo usnesení, ve kterém naléhá na Rusko a prezidenta Assada, aby zastavili ostřelování civilistů.

Poslanci by si přáli zpřísnění kodexu chování eurokomisařů, aby se zabránilo střetu zájmů během i po skončení jejich mandátu v evropské exekutivě. Nedávno vyvolaly pohoršení mediální obvinění bývalé komisařky Neelie Kroes i předsedy Komise José Manuelu Barrosovi.

Během tohoto týdne se diskutovalo o uprchlickém táboře přezdívaném Džungle u francouzského města Calais. Podle poslanců je tamní situace neúnosná a to nejen pro místní obyvatele, ale i pro řidiče kamionů projíždějící tudy do Anglie i pro samotné uprchlíky, kteří v táboře bydlí a chtějí jít za svou nadějí lepší budoucnosti na druhé straně Lamanšského průlivu.

Na program pléna se dostalo i téma potratů a umělého oplodnění v souvislosti s navrhovaným zpřísněním relevantní legislativy v Polsku. Mnozí poslanci se ohradili proti navrhovaným omezením.
 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Proč se podle vás kauza Dozimetr tak dlouho vleče?

Kdo je podle vás viníkem? A objektivně vzato, nevlečou se stejně dlouho i soudy kolem Babiše? Co jsem zaznamenal, tak se snad znovu řeší i Čapí hnízdo. A vlastně, není třeba celkově něco udělat s tím, jak se u nás soudy vlečou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Finanční správa: TOP firmy odvedly v roce 2024 přes 115 miliard

22:03 Finanční správa: TOP firmy odvedly v roce 2024 přes 115 miliard

Přehled TOP 100 největších plátců daně z příjmů právnických osob