Hospodářská komora: Češi i Maďaři stojí na rozcestí, do tří až pěti let musí kromě infrastruktury investovat do vyspělých technologií

15.05.2019 19:38 | Zprávy

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý na právě probíhajícím Maďarsko-českém podnikatelském fóru v budapešťském hotelu Sofitel upozornil, že pokud Maďarsko a Česká republika v horizontu tří až pěti let nebudou investovat do infrastruktury, do vyspělých technologií a k tomu odpovídajícímu vzdělávání, jejich přibližování k západním zemím zpomalí.

Hospodářská komora: Češi i Maďaři stojí na rozcestí, do tří až pěti let musí kromě infrastruktury investovat do vyspělých technologií
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky

„Oblast vyspělých technologií a umělé inteligence by měla být pro naše vlády klíčová. Maďarské i české ekonomice se daří, obě ale stojí na prahu určitého období. Zatímco v minulých letech obě země zažívaly solidní růst, pokud nyní nedokážeme investovat kromě infrastruktury do vyspělých technologií, které umožní posunout naše výrobky výše v globálním řetězci, potom jsme odsouzeni, abychom sice byli solidně fungujícími ekonomikami, ale naše přibližování k západním zemím se zpomalí. Důležitá přitom bude spolupráce V4,“ uvedl Dlouhý.

Zároveň zdůraznil, že obě země mají velmi dobrou základnu v oblasti vzdělanosti, nicméně stejně jako ČR tak i Maďarsko potřebují významným způsobem reformovat svůj vzdělávací systém, zejména kvůli potřebě ovládat nové technologie přinášející vyšší přidanou hodnotu. Státy musí investovat ale také do technického školství i řemesla, přičemž Maďarsko tak činí intenzivněji než ČR. „I tady budeme mít velký zájem spolupracovat s maďarskou stranou,“ dodal Dlouhý.

Šéf Komory zdůraznil také několik příkladů česko-maďarské obchodní spolupráce a ocenil česko-maďarskou spolupráci na úrovni hospodářských komor. Podnikatelského fóra se účastní 120 českých a maďarských podnikatelů a mimo jiné také ministr pro elektrárnu PAKS János Süli, prezident Maďarské průmyslové a obchodní komory Laszló Parragh, ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Poté budou probíhat dvoustranná jednání firem.

České firmy v Maďarsku ke konci roku 2017 utržily za zboží a služby celkem 18 miliard korun a vytvořily přidanou hodnotu za 2,5 miliardy korun. Od té doby na maďarský trh vstupuje čím dále více českým firem, především pak v oblasti internetového prodeje zboží. Vyplývá to z analýzy česko-maďarského obchodu, kterou vypracovala Hospodářská komora u příležitosti pracovní návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Maďarsku.

České a maďarské firmy spolupracují například na zakázkách v oblastech obranného průmyslu. Loni v březnu Česká zbrojovka podepsala se společností HM Arzenál Electromechanika Zrt smlouvu, na základě které Česká zbrojovka a.s. zajišťuje průběh transferu, know-how a personální podporu ke zbrojní výrobě ručních palných zbraní. Očekávaný minimální objem vyrobených zbraní v průběhu 10 let je až 200 000 kusů v hodnotě až 100 mil. EUR.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Dlouhý , Maďarsko , HK ČR , infrastruktura , TZ

autor: Tisková zpráva

Filip Turek byl položen dotaz

Tvrdíte, že je celá ta kauza smyšlená a politicky účelová.

To jako, že někdo vaší expartnerku podplatil nebo já nevím co jí slíbili, aby vás teď obvinila? A kde se teda vzaly ty e-maily, kde se k násilí doznáváte? Já upřímně nevím, čemu věřit, protože evidentně nějaké důkazy asi jsou, ale to načasování obvinění je zvláštní, i když teda mohla s ním přijít už...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MZV: Převzetí části pozůstalosti po Janu Masarykovi

22:03 MZV: Převzetí části pozůstalosti po Janu Masarykovi

Jan Lipavský převezme ve čtvrtek část pozůstalosti po československém ministru zahraničí Janu Masary…