Hospodářská komora: Čím méně bude společnost disciplinovaná, tím delší budou nouzová opatření. Odborný výcvik musí fungovat i při pandemii

29.09.2020 22:11

Zpřísňující se preventivní opatření proti šíření koronaviru ve školách mohou výrazně omezit klíčový odborný výcvik technických oborů na učilištích, středních odborných školách i ve firmách. Shodli se na tom prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý a další členové prezidia Komory na jednání s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou. Šéf resortu proto přislíbil, že odborné praxe na středních školách po plánovaném úplném 14denním uzavření škol opět obnoví.

Hospodářská komora: Čím méně bude společnost disciplinovaná, tím delší budou nouzová opatření. Odborný výcvik musí fungovat i při pandemii
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky

„Velmi oceňuji, že ministerstvo zdravotnictví otevřeně jedná s reprezentanty podnikatelů a řeší jejich oprávněné obavy. Naše ekonomika už před pandemií trpěla nedostatkem technicky vzdělaných absolventů. Zavření středních škol a učilišť včetně praktické výuky by proto mělo dopad na celé hospodářství, které se i kvůli nedostatku kvalifikovaných řemeslníků může z krize dostávat mnohem déle,“ vysvětluje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý s tím, že zachování odborného výcviku a praxe ve firmách může být v době pandemie navíc přínosem pro podniky postižené absencí zaměstnanců z důvodu karantény.

Kromě problematiky odborného výcviku jednali reprezentanti Komory s ministrem zdravotnictví také o nutnosti dodržování hygienických a protiepidemických pravidel ve firmách. Hospodářská už v minulém týdnu proto vydala 8 doporučení firmám a živnostníkům, aby účinně předcházeli nákaze ve svých provozech, a zabránili tak případné karanténě.

„Apeluji na všechny podnikatele, aby dodržovali nouzová opatření, především používání roušek a dezinfekčních prostředků a zajistili zachování odpovídajících rozestupů. Jakkoliv je to v řadě případů obtížné, je to nutné. Nejde však jen o podnikatele, ale i o zákazníky. Čím méně budeme my všichni disciplinovaní, tím déle budou trvat nouzová opatření a tím větší budou negativní dopady na podnikatele a celou ekonomiku“, zdůraznil Vladimír Dlouhý.

„Hospodářská komora už prakticky od března, kdy pandemie koronaviru začala, pravidelně podnikatele v České republice informuje o všech klíčových opatřeních, novinkách nebo možnostech státní pomoci, ať už na webu nebo pravidelnými newslettery. Je v zájmu celé ekonomiky i firem, abychom dokázali ve firmách udržet zdraví zaměstnanců,“ popisuje viceprezident Hospodářské komory Radek Jakubský.

Během jednání došlo také na otázku alespoň částečného proplácení testů na covid-19 českým zaměstnavatelům, kteří chtějí dobrovolně testovat své pracovníky, ze strany zdravotních pojišťoven. „Toto téma nicméně aktuálně není podle ministerstva zdravotnictví zatím na stole. Jsem však připraven tuto problematiku otevřít na dalších jednáních s vládními představiteli a epidemiology,“ dodává Dlouhý.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Turistický spolek Lipenska: I letošní letní sezónu ovlivňuje koronavirus, přesto je obsazenost výborná

22:23 Turistický spolek Lipenska: I letošní letní sezónu ovlivňuje koronavirus, přesto je obsazenost výborná

Hotely na břehu Lipenské přehrady jsou na začátku sprna plné téměř ze 100 procent. Platí pravidlo, ž…