Hospodářská komora: Firmy zamíří do Černé Hory jednat o spolupráci v dopravě či při budování infrastruktury

24.05.2024 10:17 | Tisková zpráva

Na dvě desítky zástupců firem z oblasti stavební a dopravní infrastruktury, železniční, autobusové a letecké dopravy, dopravní mechanizace, telematiky nebo elektromobility doprovodí ve dnech 26. až 28. května ministra dopravy Martina Kupku na jeho návštěvě Černé Hory. Podnikatelskou delegaci povede viceprezident Hospodářské komory Radek Jakubský.

Hospodářská komora: Firmy zamíří do Černé Hory jednat o spolupráci v dopravě či při budování infrastruktury
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky

Zástupci firem se k ministrovi připojí v neděli večer. V pondělí mají na programu Business fórum, které v hlavním městě Podgorica organizuje Hospodářská komora České republiky. Součástí akce budou i vzájemná jednání českých a černohorských podnikatelů. Odpoledne se zúčastní prezentace chystaných infrastrukturních projektů v Černé Hoře a navštíví centrální řídicí středisko dálnice úseku Podgorica - Mateševo – Monteput.

Večer se setkají s místopředsedou vlády Černé Hory pro ekonomický rozvoj Nikem Gjeloshajem.

Černá Hora je kandidátským státem EU a je silně závislá na dovozu a cestovním ruchu, který tvoří přes 20 % jejího HDP. Výrazný potenciál má země v sektoru dopravy, kde vláda jedná o rekonstrukci a výstavbě železniční sítě a o budování silničních tahů, včetně dálničního připojení na Srbsko a tahu propojujícího Chorvatsko a Řecko. Další investice se chystají do energetiky, zemědělství, ICT a zdravotnictví.

Mezi hlavní obchodní partnery Černé Hory patří Srbsko, Slovinsko, Pákistán, Německo a Čína. Z Česka dovezla Černá Hora v roce 2021 zboží a služby v hodnotě 320 milionů korun, hlavně automobily, paliva, kotle, elektrické přístroje a pivo.

Náklady spojené s organizací mise si – stejně jako u kterékoli jiné cesty zajišťované Hospodářskou komorou – hradí sami podnikatelé, tzn. včetně ubytování, podílejí se nákladech na místní transfery, catering, pronájem konferenčních prostorů a jednacích místností.

Na konec června Hospodářská komora chystá podnikatelskou misi do Alžírska. Její součástí bude účast na 55. ročníku veletrhu FIA (Foire International d´Alger), setkání s vedením Alžírské obchodní a průmyslové komory nebo podnikatelské fórum včetně dvoustranných jednání.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Zkušenosti

Podle všeho se nad vámi stahují mračna a eurokomisařkou zřejmě nebudete. Co říkáte na to, že jste u vládní koalice ztratila podporu? A nemyslíte, že vzhledem k vaší kauze a 0 zkušenostem s politikou byste se nominace měla vzdát sama? Neuvažovala jste o tom? Netvrdím, že nemáte být v politice, ale ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: Aršík s detailem meandru řeky Moravy

22:04 Česká pošta: Aršík s detailem meandru řeky Moravy

Litovelské Pomoraví je název nového příležitostného poštovního aršíku, který Česká pošta uvede do pr…