Hospodářská komora: Náklady na pracovní sílu budou v roce 2019 největší překážkou podnikání

10.12.2018 10:56

Evropské podniky pohlíží na rok 2019 optimisticky, i když s větší opatrností. Výrazně se zhoršily obavy z nedostatku pracovních sil a hlavní překážkou dalšího rozvoje se stejně jako v ČR staly náklady na pracovní sílu. To jsou hlavní zjištění šetření Evropské asociace obchodních a průmyslových komor (EUROCHAMBRES) pod názvem 2019 Economic Survey (EES 2019), do kterého se zapojilo více než 45 tisíc podniků z 26 zemí.

Hospodářská komora: Náklady na pracovní sílu budou v roce 2019 největší překážkou podnikání
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky

Na 1700 hospodářských komor sdružených v EUROCHAMBRES se obává, že celkově pozitivní výhled na rok 2019 bude oslaben nesouladem nabízených dovedností s poptávkou a dále většími geopolitickými riziky. S tím úzce souvisí i nižší růsty produktu než v předchozích letech.

Ve srovnání s celkovými výsledky šetření, kam každoročně za Českou republiku přispívá svými daty Hospodářská komora, jsou očekávání českých podniků pro rok 2019 více optimistická než ve zbytku Evropy.

OutStreamVideoPlayer

Klíčová zjištění EES 2019:

 • Zatímco v roce 2018 byla pro evropské firmy největší brzdou růstu domácí poptávka následovaná nedostatkem zaměstnanců s odpovídající kvalifikací, v roce 2019 na první místo poskočily náklady na pracovní sílu. Stejný výsledek na první příčce hlásila i Česká republika – po třech letech, kdy bylo za hlavní překážku podnikání v ČR označováno nalezení kvalifikovaných pracovníků, se na první místo dostaly náklady na pracovní sílu. Ty označilo 62 % jako brzdu svého rozvoje v roce 2019.
   
 • Růstem mezd jsou nejvíce ohroženy podniky v zemích střední a východní Evropy, kde se mzdy během 10 let téměř zdvojnásobily. V ČR byl tento růst po Bulharsku v Evropě nejvyšší.
   
 • Evropské podniky očekávají nárůst prodeje na domácím trhu, který je poháněn vyššími mzdami. Zároveň by mělo dojít ke zpomalení růstu investic i zaměstnanosti. Kvůli zvýšeným nákladům na pracovní sílu totiž některé firmy omezují investice, zároveň ale na vyčerpaném trhu práce nevidí možnost náboru dalších zaměstnanců.
   
 • Výhled vývozu v rámci EU i mimo ni je nižší než v roce 2018 především kvůli rostoucím nejistotám v geopolitické situaci. Česká republika stejně jako Německo neočekávají oproti loňskou žádnou změnu ve vývozech.
   
 • Vidinu brexitu uváděly nejčastěji jako překážku podnikání irské podniky, ve většině zemí zapojených do šetření byla tato hrozba hodnocena jako mnohem slabší. V České republice je hrozba dopadů brexitu na podnikatele zcela okrajová, jako překážku rozvoje svého podnikání ji uvedlo pouhé jedno procento podniků.


Zdroj: Komorový barometr, říjen 2018, 536 respondentů, max 3 odpovědi

Evropská asociace obchodních a průmyslových komor (EUROCHAMBRES) zastupuje více než 20 milionů podniků v Evropě – z nichž 98 % tvoří malé a střední podniky – prostřednictvím členů v 44 zemích a evropské sítě 1700 regionálních a místních komor. Hospodářská komora ČR vstoupila do EUROCHAMBRES jako přidružený člen 3. října 1994 a stala se plným členem po vstupu ČR do EU od 1. května 2004.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nemocnice Strakonice: Rekreační chata žila Dětskou zimní olympiádou

22:58 Nemocnice Strakonice: Rekreační chata žila Dětskou zimní olympiádou

V sobotu 16. února se na rekreační chatě strakonické nemocnice na Kubově Huti uskutečnil již 39. roč…