Hospodářská komora: Nová evropská směrnice ohrozí výrobce kotlů, krbů i kamen na dřevo

06.02.2025 13:33 | Tisková zpráva

Hospodářská komora ČR vyjadřuje vážné obavy nad návrhem nového nařízení evropské komise upravujícím požadavky pro kotle, krby a kamna spalující dřevo, dřevěné brikety, pelety a další biomasu. Komora se připojuje k varováním Asociace pro ekologické vytápění dřevem (AEVD), Asociace podniků topenářské techniky (APTT), Cechu topenářů a instalatérů ČR, Klastru Česká peleta a Společenstva kominíků ČR, které upozorňují na hrozící důsledky pro české spotřebitele i výrobce.

Hospodářská komora: Nová evropská směrnice ohrozí výrobce kotlů, krbů i kamen na dřevo
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky

Zavedení navrhovaných opatření týkajících se ekodesignu kotlů a lokálních topidel na dřevo, dřevěné brikety, pelety a další paliva souhrnně označovaná jako biomasa, by zcela jistě ohrozilo celý český průmysl spojený s tímto odvětvím. V extrémně krátké době by přinesl existenční problémy zejména pro malé a střední firmy v oblasti výroby spotřebičů na pevná paliva i v oblasti výroby a distribuce biopaliv. Současně by to zásadním způsobem podkopalo snahy o dekarbonizaci sektoru vytápění domácností, energetickou nezávislost, bezpečnost a ekonomiku České republiky.

Navrhovaná směrnice zavádí mimo jiné i povinné připojení všech lokálních topidel na dřevo k elektrické síti pro automatickou regulaci vzduchu. „Tento požadavek likviduje jednu z hlavních výhod vytápění dřevem – jeho nezávislost na dalších zdrojích energie. V době, kdy se Evropa potýká s energetickou krizí, je absurdní nařizovat spotřebitelům závislost na elektřině,“ řekl prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček. Tato směrnice navíc podle něj v době, kdy v rámci unie probíhá silná diskuse o posílení konkurenceschopnosti a nutnosti přizpůsobovat unijní regulace hospodářské strategii, působí až absurdně. „Jako by někdo zcela pominul vážné diskuse o potřebě změny kursu v rámci sedmadvacítky,“ dodal Zajíček.

Dalším problematickým bodem je podle Komory drastické zpřísnění emisních limitů a minimální účinnosti u spotřebičů na pevná paliva. „Takto přísná regulace by v podstatě znamenala, že většina současných krbů a kamen by byla neprodejná, což by vedlo k drastickému omezení výběru a zdražení nových produktů až o desítky procent. Podle našich analýz je v současnosti na trhu v ČR řádově necelých 5 % výrobků, které by mohly po úpravách v relativně krátké době plnit všechny navrhované požadavky, na trhu EU jich bude méně jak 10 %. Ovšem jedná se o cenově extrémně drahá zařízení, která nejsou dostupná běžným občanům,“ upozorňuje Zdeněk Lyčka, prezident Asociace podniků topenářské techniky ČR a člen prezidia Cechu topenářů a instalatérů ČR.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hrazením meliorací obnovují Lesy ČR v Krušných horách vodní režim

22:08 Hrazením meliorací obnovují Lesy ČR v Krušných horách vodní režim

Kdysi vyhloubené odvodňovací meliorační příkopy zahradili vodohospodáři z Lesů ČR na 25 hektarech kr…