Taková zjištění vyplývají z říjnové studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu AV ČR Důchody a důchodci ve volebních programech. Studie mapuje volební programy stran, které se objevují na čelných místech předvolebních průzkumů – konrkétně jde tedy o ANO, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, ODS, Piráty, Realisty, STAN, Zelené a Top 09. Práce navazuje na letošní studii o příjmech seniorů, nástupních důchodech a jejich valorizaci.
Strany odmítají opatření na zvýšení zaměstnanosti seniorů
Česko patří mezi nejhorší země Evropské unie ve schopnosti efektivně podporovat práceschopné seniory, aby při dosažení důchodového věku okamžitě neopustili trh práce. Podíl pracujících důchodců je tak u nás pod evropským průměrem. „Kromě Realistů si politické strany ve zdanění práce nekladnou cíl více podporovat seniory, aby pracovali. Jejich návrhy se zaměřují na přerozdělení zdanění práce mezi různými skupinami občanů nebo plošné snížení celkového zdanění práce,“ konstatuje spoluautor studie Filip Pertold.
S výjimkou Realistů tak politické strany podle něj odmítají běžná opatření pro zvýšení zaměstnanosti seniorů v důchodovém věku nebo jiných, na trhu práce ohrožených osob. Konkrétně by šlo o snížení celkového zdanění jejich práce nebo zvýhodnění práce penzistů. Realisté navrhují u pracujících důchodců zrušit pojistné na sociální pojištění, které platí zaměstnanec. Ostatní strany navrhují plošné změny ve zdanění práce – motivace k práci tak může být podle ekonomů z IDEA jen vedlejším efektem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva