Inflace v červenci byla mírně pod prognózou ČNB

10.08.2018 15:05

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v červenci 2018

Inflace v červenci byla mírně pod prognózou ČNB
Foto: Česká národní banka
Popisek: Česká národní banka, logo.

Podle zveřejněných údajů zpomalil v červenci meziroční růst cenové hladiny na 2,3 %. Inflace se tak nadále nachází v horní polovině tolerančního pásma dvouprocentního cíle ČNB. Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní se spotřebitelské ceny v červenci meziročně zvýšily o 2,2 %.

Inflace byla v červenci o 0,3 procentního bodu pod prognózou ČNB. To bylo dáno výhradně vývojem cen potravin. Ve skokovém útlumu jejich dynamiky se projevil zejména vývoj cen tradičně kolísavých položek, jako je ovoce a zelenina, který mívá výrazný, ale přitom nestálý sezónní průběh. Naproti tomu jádrová inflace v červenci výrazně vzrostla, a překonala tak očekávání ČNB. V ní se již delší dobu odráží vliv svižného růstu domácí ekonomiky a akcelerující dynamiky mezd a nově i nedávné oslabení kurzu koruny. Kombinace těchto faktorů zřejmě přispěla k tomu, že v červenci došlo v rámci jádrové inflace k citelnému urychlení růstu cen zahraničních rekreací. Prognóza vývoje regulovaných cen, cen pohonných hmot a primárních dopadů změn nepřímých daní se v červenci naplnila.

Zveřejněná data na jedné straně naznačují naplňování jednoho z dílčích rizik identifikovaných v prohlášení po srpnovém měnovém zasedání bankovní rady ČNB. Ta konstatovala, že krátkodobé riziko prognózy směrem dolů představuje výhled inflace na nejbližší měsíce v oblasti cen potravin a pohonných hmot. Na druhou stranu však nová data spíše potvrzují kvalitativní vyznění poslední prognózy ČNB. Podle ní jsou celkové fundamentální inflační tlaky silné a krátkodobě ještě dále vzrostou, zejména v souvislosti s výraznou mzdovou dynamikou v tuzemské ekonomice. Zároveň odeznívá protiinflační působení dovozních cen, do nichž se promítá nedávné oslabení kurzu koruny. V dalším období se ovšem celkové inflační tlaky zmírní v návaznosti na pokračující zvyšování úrokových sazeb, obnovené posilování kurzu a pomalejší dynamiku mezd. Na horizontu měnové politiky se tak inflace shora vrátí k dvouprocentnímu cíli ČNB. Během roku 2020 pak setrvá v jeho blízkosti.

Tomáš Holub, ředitel sekce měnové

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FN Brno zvyšuje komfort pro dárce krve i plazmy, mohou se objednávat on-line

18:40 FN Brno zvyšuje komfort pro dárce krve i plazmy, mohou se objednávat on-line

Speciální formulář, díky kterému se mohou dárci krve a plazmy Transfuzního a tkáňového oddělení FN B…