Inspekce zjistila případy klamání o obsahu křene wasabi v potravinách

16.06.2018 12:49

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) uskutečnila cílenou kontrolní akci zaměřenou na potraviny odkazující v názvu či na obale na přítomnost křenu wasabi, aby prověřila, zda kontrolované potraviny skutečně obsahují křen japonského druhu wasabi (Eutrema japonská, Wasabia japonica), nebo zda nedochází ke klamání spotřebitele jeho záměnou za jiný, levnější druh křene.

Inspekce zjistila případy klamání o obsahu křene wasabi v potravinách
Foto: SZPI
Popisek: SZPI
reklama

Inspekce odebrala u výrobců, dodavatelů a v tržní síti celkem 57 vzorků potravin, ze kterých nevyhovělo 34 vzorků, tedy téměř 60%. V níže uvedených potravinách, které v názvu nebo na obalu odkazovaly k obsahu wasabi, nebyla jeho přítomnost uvedena ve složení na etiketě, ale ve složení byl deklarován křen selský: Aksam ARAŠÍDY Beskydské wasabi, CZ wasabi, Arašídy v těstíčku s příchutí wasabi, výrobce:

  • AKSAM Spólka z o.o. Sp. K. Osiek, ul. Karolina 70, 32-608 Osiek, Polsko. U 24 šarží byla kontrolovanou osobou společnost Food a Beauty World spol. s r.o., Černá cesta 919/3, 73535 Horní Suchá, 3 šarže kontrolovány u Perfect Store s.r.o., Janovice 423, 73911 Janovice a 1 šarže zachycena u kontrolované osoby Patrik Hlobil, Těšínská 1508, 73934 Šenov.
  • Rois CRISPY COATED PEANUTS WASABI. Arašídy v těstíčku, Wasabi, kontrolovaná osoba: GEMINI DD s.r.o., Sabinova 153/4, 72100 Ostrava – Svinov, dodavatel: GEMINI DD s.r.o., Ostrava.
  • U 2 šarží Wasabi prášek 1 kg, kontrolovaná osoba: Mgr. Hana Zimulová (dovozce: www.levnesushi.cz), dodavatel: ARCTICA IMPORT - EXPORT GmbH & CO.KG, A. Baumgartnerstr. 44/A1/01/5, 1230 Wien.
  • Wasabi Powder (KŘEN SUŠENÝ MLETÝ 1 kg), kontrolovaná osoba: LIU SHI HONG FA s.r.o., Kolbenova 890/7a, 19000 Praha.

Ve všech případech byl uložen zákaz uvádění potraviny na trh.

Eutrema japonská (Wasabia japonica) a křen selský (Armoracia rusticana) jsou rostliny patřící do stejné čeledi brukvovitých, ale jedná se o dva různé rody. Není tedy možné tyto dvě rostliny zaměňovat a výrobek z křenu, ačkoliv dobarvený a dochucený třeba hořčičnými semínky, označovat jako wasabi.

U zbylých hodnocených nevyhovujících vzorků byla deklarace wasabi ve složení v pořádku, ale docházelo k jiným nevyhověním v označení potravin (např. špatně uvedené datum minimální trvanlivosti, nesprávné uvedení přídatných látek, chybějící jméno, obchodní název a adresa provozovatele potravinářského podniku apod.).

S kontrolovanými osobami inspekce zahájí správní řízení o uložení pokuty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo dopravy:  Dělníci se vrací na stavby dálnic, letos přibude 46,5 km

19:38 Ministerstvo dopravy: Dělníci se vrací na stavby dálnic, letos přibude 46,5 km

Stavební sezóna na dálnicích a silnicích začíná. Letos otevřeme 46,5 kilometrů nových dálnic, dokon…