Janáčkova filharmonie Ostrava: Do Ostravy přijedou tři „olympijští“ vítězové

01.09.2018 21:00 | Zprávy

Koncertní sezónu Janáčkovy filharmonie Ostrava 2018/2019 lze bez ostychu nazvat hvězdnou. Pozvánku k vystoupení s ostravským orchestrem nebo na recitálu přijaly skutečné špičky svého oboru. Především je třeba zmínit hned trojici vítězů určitě nejtěžší a také nejprestižnější hudební soutěže – Mezinárodní soutěže královny Alžběty v Bruselu. Ostravané se mohou těšit na vynikající klavíristy – Borise Giltburga ( vítěz z roku 2013), samozřejmě největší domácí hvězdu Lukáše Vondráčka (2016), které doplní ještě lotyšská houslistka Baiba Skride (2001).

Janáčkova filharmonie Ostrava: Do Ostravy přijedou tři „olympijští“ vítězové
Foto: Ivan Korc
Popisek: Janáčkova filharmonie

„Olympiáda je oblíbená nálepka, ale označit tak soutěž asi můžeme“, říká o bruselské soutěži Lukáš Vondráček a dodává, „Když se podíváte na jména vítězů, jsou to fantastičtí a nejlegendárnější muzikanti naší historie: ať už Leon Fleisher, anebo Vladimir Ashkenazy. Řadit se k nim je pro mě velkou ctí a zároveň velkou zodpovědností.“

Tím ale výčet prvotřídních interpretů zdaleka nekončí. Na zahajovacím koncertě 27. září v Domě kultury města Ostravy se představí další famózní klavírista, frenštátský rodák Martin Kasík.  I on má na kontě celou řadu úspěchů, z nichž je nutné zvýraznit jeho vítězství v další vysoce ceněné soutěži Young Artists Competition v New Yorku (1999). Kromě toho má také majitelem 1. ceny z Mezinárodní interpretační soutěže Pražské jaro, stejně jako další host Janáčkovy filharmonie, členka České filharmonie, hornistka Kateřina Javůrková. Ta k domácímu úspěchu přidala v roce 2016 ještě 2. cenu v Mezinárodní soutěži ARD v Mnichově. Je o ní známo, že peče výborné dorty a zákusky – ten nejslavnější vytvořila k 70. narozeninám šéfdirigenta České filharmonie Jiřího Bělohlávka. Bylo na něm přes 120 figurek filharmoniků i s jejich nástroji a samozřejmě šéfdirigentem.

Také závěrečný symfonický koncert sezóny nabídne hvězdné obsazení. Na programu bude monumentální Mahler, za dirigentským pultem stane šéfdirigent JFO Heiko Mathias Förster, sborový part v nastudování toho nejlepšího z domácích zdrojů – Českého filharmonického sboru a třešinkou na dortu bude pak sólový part v podání jedné z nejlepších operních pěvkyň současnosti Bernardy Fink. Tato v argentinská pěvkyně se slovinskými kořeny žila se svým mužem diplomatem šest let v Praze. Díky tomu nejen slušně česky mluví, ale zamilovala si i Dvořáka a také právě Mahlera. „Mahler je mi blízký především proto, že měl touhu po nějaké jistotě. V Rakousku byl Čech, v Německu Rakušan, ve světě Žid, jak sám říkal. Ale jeho touha, Sehnsucht, ta má i hledisko hluboce spirituální – jeho hudba o tom všem mluví. I o utrpení. A o tom vím i já a moje rodina své – vzpomínky z války, které jsme slyšeli doma. Zdá se mi, že mu rozumím,“ říká v jednom z rozhovorů Bernarda Fink.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Kde berete jistotu, že většina občanů ČR chce EURO?

Tvrdit, že jsme se k tomu zavázali při vstupu není argument, od té doby se toho přeci dost změnilo. A já třeba nevidím v přijetí žádný přínos pro obyčejné lidi, jako jsem třeba já. Můžete mi vysvětlit, co mi přinese? Zvýší se tím třeba má mzda nebo zlevní se ceny bydlení, potravin, služeb? Podle mě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní: Čtrnást jeskyní ČR cílí na rodiny s dětmi

22:03 Správa jeskyní: Čtrnást jeskyní ČR cílí na rodiny s dětmi

Jeskyně se připojují k turistickým objektům, které cílí na rodiny s dětmi a od prázdnin zavádí rodin…