Janáčkova filharmonie chystá streamy a také Koncert na přání

24.11.2020 20:29

Do konce letošního roku chystá Janáčkova filharmonie Ostrava několik streamovaných koncertů. Ten nejbližší je na programu ve čtvrtek 26. listopadu od 19 hodin a jeho protagonistou bude vynikající klavírista Lukáš Vondráček, který přednese populární Třetí klavírní koncert Ludwiga van Beethovena, jehož 250. výročí narození se v tomto roce slaví v celém hudebním světě.

Janáčkova filharmonie chystá streamy a také Koncert na přání
Foto: Ivan Korc
Popisek: Janáčkova filharmonie
reklama

Následovat budou další přímé přenosy včetně pondělního (30. 11.) Recitálu Lukáše Vondráčka. Vrcholem pak 22. prosince bude Koncert na přání, který chce ostravský orchestr nadělit svým posluchačům jako poděkování za přízeň i v této tak specifické době.

„Současná situace způsobila, že se prakticky veškeré hudební dění přesunulo do virtuálního prostoru. Ten je naprosto přesycen a jediná šance, jak uspět, je přijít s něčím opravdu exkluzivním. A věřím, že právě takový bude nadcházející koncert JFO. Za výjimečné považuji angažmá našeho nejlepšího pianisty Lukáše Vondráčka. Stejně tak vystoupení dirigenta Roberta Jindry se symfonickým orchestrem není až tak časté, o to zajímavější. Jsem hrdý na to, že se nám i v této době podařilo angažovat tak skvělé interprety a sestavit nekompromisní program. Pokud chcete slyšet světovou hudbu ve světovém podání, máte jedinečnou příležitost,“ říká ředitel JFO Jan Žemla.

A jaký bude program? Dva hity klasické hudby 20. století. Orawa Wojciecha Kilara je příkladem jeho osobitého stylu, v tomto případě jakéhosi folklórního minimalismu. Komorní symfonie Dmitrije Šostakoviče je rozšířenou verzí 8. smyčcového kvartetu. Je to typický Šostakovič - sarkastický, temný, melancholický. Závěr pak bude patřit Beethovenovi.

Naladit a sledovat tento ale i další koncerty na webu nebo Facebooku JFO bude možné zdarma. Je ale také možné vyjádřit Janáčkově filharmonii podporu zakoupením virtuální vstupenky v ceně 50 Kč.

Dalšími streamovanými koncerty ze společenského sálu Domu kultury města Ostravy budou: Recitál Lukáše Vondráčka 30. listopadu 2020 od 20 hodin (koncert bude zároveň živě přenášet také Český rozhlas Vltava), koncert komorního souboru Camerata Janáček 14. prosince od 19 hodin a závěrečnou tečku v letošním roce udělá 22. prosince od 19 hodin Koncert na přání.

Místo tradičního Vánočního koncertu letos ostravský orchestr nabídne Koncert na přání. Roli Rybovky, která ze známých důvodů nemůže zaznít, tentokrát převezme rybka, a to rybka zlatá, která posluchačům splní tři hudební přání. Vybírat z nabízených skladeb je možné na webových stránkách a Facebooku JFO. Koncert bude sestaven ze skladeb, které získají největší počet hlasů. Orchestr pak program nastuduje a 22. prosince prostřednictvím monitorů předá v přímém přenosu hudební dárek svým posluchačům a fanouškům. Vybírat skladby je možné do 30. listopadu ZDE.

26. 11. 2020 - Beethovenův Třetí klavírní koncert - online
V souvislosti se změnou programu a účinkujících se mění název koncertu z Ruská hudba a Nikolai Lugansky na Beethovenův Třetí klavírní koncert. Nikolai Lugansky bohužel kvůli pandemii nemůže dorazit (pro neudělení povolení k opuštění Ruské federace). Podařilo se nám místo něj získat Lukáše Vondráčka, který zahraje Beethovenův Klavírní koncert č. 3. Do Ostravy bohužel nepřijede ani dirigent Joseph Caballé-Domenech. U dirigentského pultu jej nahradí Robert Jindra. Koncert bude natáčet Český rozhlas.

program:
Wojciech Kilar: Orawa
Dmitrij Šostakovič: Komorní symfonie op. 110a
Ludwig van Beethoven: Klavírní koncert č. 3 c moll op. 37

účinkují:
Lukáš Vondráček – klavír
Janáčkova filharmonie Ostrava
Robert Jindra – dirigent

26. 11. 2020 - Beethovenův Třetí klavírní koncert - online
Došlo ke změně programu (viz níže). Koncert, který mimořádně začíná až ve 20 hodin, bude také živě přenášen Českým rozhlasem (stanice Vltava).

program:
Franz Schubert: Sonáta pro klavír č. 21 B dur D960
Johannes Brahms: Sonáta pro klavír č. 1 C dur op. 1

účinkuje:
Lukáš Vondráček – klavír

26. 11. 2020 - Beethovenův Třetí klavírní koncert - online
Risto Joost bohužel kvůli pandemii nemůže dorazit (pro nutnou karanténu po návratu z ČR), proto jsme se rozhodli koncert zcela zrušit.
Místo něj budeme nahrávat operní předehry a mezihry francouzského skladatele Daniela Aubera pro vydavatelství NAXOS.

26. 11. 2020 - Beethovenův Třetí klavírní koncert - online
Klavíristka Nikol Bóková bohužel z osobních důvodů (ovlivněných pandemií) nemůže vystoupit, proto došlo ke změně programu (místo Komorní symfonie č. 3 Pavla Zemka-Nováka zazní jeho první dvě Komorní symfonie). Jako sólista druhé komorní symfonie se na klarinet představí sóloklarinetista Janáčkovy filharmonie Daniel Svoboda. Koncert bude natáčet Český rozhlas.

program:
W. A. Mozart: Symfonie č. 1 Es dur K. 16
Pavel Zemek-Novák: Sedm posledních slov Vykupitelových na kříži. Komorní symfonie č. 1 pro 10 smyčcových nástrojů
Pavel Zemek-Novák: Pocta sv. Františkovi z Assisi. Komorní symfonie č. 2 pro klarinet a 10 smyčcových nástrojů
Dmitrij Šostakovič (orch. Josef Staněk): Preludium a fuga op. 87 č. 5
Ottorino Respighi: Aria per archi
Bohuslav Martinů: Sextet

účinkují:
Daniel Svoboda – klarinet
Camerata Janáček
Pavel Doležal – umělecký vedoucí
Josef Javora – dirigent (pouze Mozart a Novák-Zemek)

15. a 16. 12. 2020 - Hudba ve filmu (Gong)
koncerty přeloženy do sezóny 2021/2022 (vstupenky zůstávají v platnosti)

22. 12. 2020 - Vánoční koncert s rybkou - online
Rybovku tentokrát nahradí zlatá rybka, která vám splní tři hudební přání. Vzhledem k příliš velkému obsazení orchestru a sboru v původním programu jsme se rozhodli vám, našim posluchačům a příznivcům nadělit možnost vybrat si program tohoto koncertu, a to z následujícího menu (hlasovat můžete do 30. 11. ZDE).

Vyberte si symfonii:
Felix Mendelssohn-Bartholdy: Symfonie č. 4 "Italská"
Franz Schubert: Symfonie č. 7 "Nedokončená"
Joseph Haydn: Symfonie č. 105 "S úderem kotlů"

Vyberte si koncert:
Antonio Vivaldi: Jaro z cyklu Čtvero ročních dob
Antonio Vivaldi: Léto z cyklu Čtvero ročních dob
Antonio Vivaldi: Podzim z cyklu Čtvero ročních dob
Antonio Vivaldi: Zima z cyklu Čtvero ročních dob

Vyberte si orchestrální skladbu:
Sergej Prokofjev: Péťa a vlk
György Ligeti: Concert Romanesc

Naladit a sledovat koncert na webu (ZDE) nebo Facebooku JFO (ZDE) bude možné zdarma. Budeme však rádi, když nám vyjádříte podporu zakoupením virtuální vstupenky v ceně 50 Kč (lze koupit online na našem webu prostřednictvím tlačítka „koupit vstupenku“ u daného koncertu).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do zrekonstruované budovy v Liberci se díky ÚZSVM přesunula policie

22:54 Do zrekonstruované budovy v Liberci se díky ÚZSVM přesunula policie

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) zrekonstruoval nevyužívané prostory bývalé …