Jihočeský kraj: Investiční fond vyhlásil výzvu pro rok 2022

17.12.2021 7:29 | Tisková zpráva

Krajský investiční fond (KIF) po prvním úspěšném roce vykročí do dalšího. Do jihočeských obcí a měst poputuje v roce 2022 částka 232 000 000 Kč. Vyhlášení výzvy se uskuteční 17. prosince 2021 s tím, že konkrétní příjemci dotací budou známi 24. března 2022. Kromě harmonogramu schválilo Zastupitelstvo Jihočeského kraje i změnu statutu fondu: peníze bude nutné vyčerpat již v daném rozpočtovém roce.

Jihočeský kraj: Investiční fond vyhlásil výzvu pro rok 2022
Foto: kr-jihocesky.cz
Popisek: Jihočeský kraj

Cílem KIF je pomoci obcím a městům při financování jejich významných investičních akcí, zejména v oblasti školství, sportu, sociální péče, základní infrastruktury a kultury. „Byly projekty, kde obce kombinovaly finanční podpory od státu, ze svého vlastního rozpočtu i z našeho krajského fondu. Takže najednou tady vyrostly stavby pomalu za miliardu, které by se nikdy nedaly realizovat. Jsme rádi, že se fond osvědčil a že skvěle funguje a těšíme se na další projekty, které kraj v příštím roce podpoří, aby se Jihočechům žilo lépe,“ řekl hejtman Martin Kuba.

Náměstek hejtmana pro finance Tomáš Hajdušek podotkl, že díky KIF se realizovaly stavby napříč celým krajem: „Například rekonstrukce kuchyně a jídelny ZŠ v Trhových Svinech, rekonstrukce KD Včelná, došlo k rozšíření Domova pro seniory v Milevsku, postavila se nová mateřská školka ve Vlastiboři, staví se nová mateřská škola v Katovicích, ve výstavbě je nová hasičská zbrojnice ve Volenicích, lázně v Třeboni rozšířily svou infrastrukturu a vybudovaly letní plovárnu, ve Vacově revitalizují náměstí a mohl bych pokračovat dál. Celkem jsme z KIF podpořili 30 staveb a projektů.“

Změny dostal i statut Krajského investičního fondu

V roce 2021 se žádosti do KIF podávaly v průběhu celého roku. „Zájem byl nečekaně velký, a tak jsme celých 200 milionů vyčerpali už v rámci první vlny,“ upřesňuje náměstek Hajdušek a dodává, že tím ale byly znevýhodněny obce, které podaly žádost později. Proto byl pro rok 2022 stanoven tento harmonogram:

  • vyhlášení výzvy 17. 12. 2021;
  • příjem žádostí 19. 1. – 14. 2. 2022 do 16:00 hod.;
  • projednání v hodnotící komisi 28. 2. 2022;
  • projednání v radě kraje 10. 3. 2022;
  • schválení příjemců zastupitelstvem kraje 24. 3. 2022.

Dalším krokem ke zlepšení je i změna statutu KIF. Městu Písek a městysu Křemže byly letos schváleny žádosti, ale u obou příjemců nakonec došlo k odstoupení od smlouvy. „Jak Písek, tak Křemže nebyly schopny ukončit výběrová řízení na dodavatele. Tím pádem nebyly dodrženy termíny dané smlouvou a příjemci museli peníze vrátit,“ řekl náměstek Hajdušek s tím, že se jedná celkem o 32 milionů korun o které byla navýšena alokace určená pro KIF v roce 2022. „Tato skutečnost nás dovedla ke změně statutu KIF. Přidali jsem nové kritérium, a to čerpání dotace v daném rozpočtovém roce. Nevidíme smysl v tom, abychom převedli peníze na účet obce a rok se nimi nic nedělo. Chceme, aby za penězi z Krajského investičního fondu byla vidět konkrétní práce už v daném investičním roce,“ uzavřel Hajdušek.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ číslo týdne: 952,4 milionů Kč

7:29 ČEZ číslo týdne: 952,4 milionů Kč

952,4 milionů Kč investovala v 2021 Skupina ČEZ do projektů výzkumu, vývoje a inovací.