Jihočeský kraj: Mladí handicapovaní sportovci se sjedou na Lipno ze čtyř zemí

21.01.2023 16:51 | Tisková zpráva

Para alpské lyžování, běžecké lyžování, snowboarding a sněžnice, to jsou sporty, ve kterých letos poprvé změří síly mladí handicapovaní sportovci nejen z Česka, ale i z Maďarska, Polska a Slovenska.

Jihočeský kraj: Mladí handicapovaní sportovci se sjedou na Lipno ze čtyř zemí
Foto: kr-jihocesky.cz
Popisek: Jihočeský kraj

Akci pod názvem V4 Winter Games Emil Open pořádá pro mládež z visegrádských zemí Emilova sportovní, z. s. Cílem je propojit děti a mládež se všemi typy postižení, podpořit je k aktivnímu životu a v lásce ke sportu.

Čtyřdenní zimní hry, které začnou slavnostním zahajovacím ceremoniálem 25. ledna, by podle prezidenta organizačního výboru her Pavla Zbožínka mohly v jižních Čechách založit tradici zimních her Emil Open. „Jsme pořadatelé letních Evropských her handicapované mládeže Emil Open v Brně, které mají za sebou již 11. ročníků. A právě volání po jejich zimní verzi nás vedlo k rozhodnutí pokusit se založit i tradici zimních her,“ říká Zbožínek.

Anketa

Přestřelil Babiš billboard „Nezatáhnu Česko do války“?

hlasovalo: 28427 lidí

Celou akci ve středu odstartuje Číše vína, kterou hostí primátorka města České Budějovice a na niž jsou pozváni partneři, hosté a zástupci týmů. Následovat bude tisková konference a středeční program zakončí slavnostní zahajovací ceremoniál. Vše se odehraje ve vnitřních prostorách a venkovním prostranství Hotelu Clarion. „Vážíme si příležitosti být součástí her s mezinárodní účastí a zároveň přejeme všem účastníkům her hodně štěstí při sportovních výkonech,“ dodává ředitel hotelu Martin Štolka.

Her se zúčastní padesátka sportovců ve věku 10 až 26 let. Ti ve čtvrtek 26. a v pátek 27. ledna změří své síly ve Skiareálu Lipno nejprve na kvalifikačních a poté na finálových závodech. Součástí her bude také medailový ceremoniál. Páteční slavnostní ukončení vyvrcholí diskotékou. Následný doprovodný program se protáhne až do soboty 28. ledna. Do něj se zapojila například Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou. „Jako pravidelný účastník letních Emil Open mám velkou radost, že Emil tyto hry přivádí i k nám do jižních Čech,“ pochvaluje si hry jejich ambasador a zlatý paralympionik v plavání Arnošt Petráček.

Handicapované sportovce podpoří celá visegrádská čtyřka

Podpořit projekt se rozhodly i okolní státy, z nichž do ČR míří účastníci z partnerských organizací Slovenský paralympijský výbor, maďarský Fodisz a polský TOP BOŁESLAWIEC. Projekt je tak spolufinancován vládami České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska prostřednictvím visegrádských grantů z Mezinárodního visegrádského fondu, který chce šířit myšlenky udržitelné regionální spolupráce ve střední Evropě.

Podporu pořadatelé našli i v Jihočeském kraji – záštitu nad jejich konáním udělil náměstek hejtmana pro oblast sportu Pavel Klíma – a ve statutárním městě České Budějovice získaly záštitu primátorky Dagmar Parmové Škodové. „Podpora sportu má v naší metropoli dlouholetou tradici, blízkost zimních lyžařských středisek je pro nás jako pořadatele velkou výhodou. Uspořádat Emil Open v zimních sportovních disciplínách pro účastníky, kterým chceme umožnit nezapomenutelné zážitky ze sportovních klání na sněhu, souvisí se snahou našeho města být městem bez bariér, podporovat děti a mládež s různými typy handicapů, aby si uměly najít vhodné sportovní aktivity a věnovaly se jim s láskou a plným nasazením,“ říká primátorka.

Pro celkem 80 účastníků (sportovci s nezbytně nutným doprovodem) bude zázemí a organizaci zajišťovat přes 50 dobrovolníků z řad studentů Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích, jejichž rektoři převzali nad Emil Open záštity. Podporu poskytnou i dobrovolníci z Diecézní Charity České Budějovice. Generálním partnerem her je společnost ENERGIE AG BOHEMIA, s. r. o. „Pomáhat je součástí naší firemní kultury a radost dětí je tou největší odměnou,“ uvádí Ivan Kafka, zástupce generálního partnera.

Hlavními partnery jsou Clarion Congress Hotel České Budějovice, který účastníkům poskytl ubytování a zázemí pro doprovodný program, a Skiareál Lipno, v němž se uskuteční sportovní část her. „Dlouhodobě podporujeme handicapované sportovce. Náš Skiareál poskytuje pro jejich aktivity velmi dobré podmínky a díky našemu projektu „Lipno bez bariér“ se snažíme o stále širší nabídku a spolupráci v této oblasti. Spoluúčast při mezinárodních závodech byla tedy jasná volba, “ dodává mluvčí Ski areálu Lipno Olga Kneiflová.

Emilova sportovní, z.s. je spolek založený Nadačním fondem Emil za účelem podpory rozvoje pohybových aktivit veřejnosti a osob se zdravotním postižením, pořádání sportovních akcí a zakládání sportovních klubů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

zkrácení rodičovské

Je pořád ve hře nebo ne? Je to něco, na co byste přistoupili? Myslíte, že je to v dohledné době možné? Když už, není třeba první investovat do výstavby nových školek a nějak vyřešit zkrácené úvazky, dnes vás na ně nechce moc zaměstnavetelů brát, jelikož se jim to ani nevyplatí, stejně jako se to nev...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚZSVM: Nový majitel Lomečku v Hůrkách si splnil sen

22:54 ÚZSVM: Nový majitel Lomečku v Hůrkách si splnil sen

ÚZSVM před časem prodal ve výběrovém řízení s elektronickou aukcí pozemek v Lomečku v Hůrkách u Lišo…