Jihočeský kraj: Trocnovské slavnosti nabídnou zásah hasičů, středověké souboje i potulného čajovníka

22.09.2016 10:50

Historický zásah hasičů, středověké souboje, komentované prohlídky muzea mapujícího dějiny husitského hnutí i okolí, Divadlo potulného čajovníka a mnoho dalších atrakcí nabídnou Trocnovské slavnosti. Ty se v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova u Borovan na Českobudějovicku konají v sobotu 24. září od 13 do 18 hodin. Vstup je zdarma.

Jihočeský kraj: Trocnovské slavnosti nabídnou zásah hasičů, středověké souboje i potulného čajovníka
Foto: Jihočeský kraj
Popisek: Trocnovské slavnosti
reklama

Nechybělo mnoho a areál v majetku státu mohl zaniknout. Zachránil jej kraj

Před časem ale nebylo daleko k tomu, aby se v místě Žižkova rodiště už obdobné slavnosti nekonaly. „Památník Jana Žižky se stal majetkem Jihočeského kraje v roce 2011, když o něj stát přestal jevit zájem. V případě, že by se jej neujala silná veřejnoprávní korporace, by mu hrozilo dramatické zmenšení a možná i likvidace. Zanikla by tak ojedinělá památka, která je důležitým připomenutím významných historických milníků na jihu Čech,“ zdůraznil hejtman Jiří Zimola s tím, že areál, který je ve správě Jihočeského muzea, skýtá mimořádné možnosti pro pořádání velkých akcí a je i nezanedbatelným potenciálem a přínosem pro rozvoj turistického ruchu.

Od roku 2011 stoupla v památníku návštěvnost téměř pětinásobně

Loni skončila v památníku rozsáhlá modernizace. Jejím hlavním důvodem byl nový pohled na husitskou dobu, i když více než 30 let stará expozice prodělala lehkou ideologickou očistu už po roce 2011. Zpřístupněna byla rovněž nová naučná stezka, která prochází celým areálem.

Kraj chce pokračovat v kultivaci a znovuoživení památníku i v budoucnu. Například na loukách ve spodní části areálu by mohl vyrůst archeoskanzen, jako replika vrcholně středověké vesnice.

Objekt muzea v Památníku Jana Žižky z Trocnova je otevřen od května do září. V roce 2011, tedy po přechodu pod kraj, sem zavítalo 1,7 tisíce lidí, loni už ale přilákal více než 7 800 milovníků historie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vojenská akademie Vyškov: Naši příslušníci pomáhají již ve čtyřech nemocnicích

16:59 Vojenská akademie Vyškov: Naši příslušníci pomáhají již ve čtyřech nemocnicích

Situace v nemocnicích se stále zhoršuje. Pacientů přibývá. Neváháme. V pátek 8. ledna jsme vyslali n…