Jihomoravský kraj: Dobrovolníci zamíří uklízet do polí a vinic, hasiči zahajují demolice

03.07.2021 9:00 | Tisková zpráva

Koordinace dobrovolnické pomoci o nadcházejícím prodlouženém víkendu byla ústředním tématem pátečního jednání Krizového štábu Jihomoravského kraje v Podivíně.

Jihomoravský kraj: Dobrovolníci zamíří uklízet do polí a vinic, hasiči zahajují demolice
Foto: PL
Popisek: Následky řádění přírodního živlu na jižní Moravě

„Pro jejich příchod jsou zprovozněna hlavní kontaktní místa. Konkrétně tedy břeclavské letiště, kde je možno i zaparkovat a autobusy vás odvezou na místo pomoci. Druhým hlavním kontaktním místem je Hodonín, kde ovšem není nějaké centrální parkoviště – čili zaparkujte někde v okolí, dostavte se na Kulturní dům Hodonín a odsud vás opět kyvadlová doprava přesune na místo určení,“ řekl hejtman Jan Grolich. Příchozí dobrovolníci budou nasazeni především na práce v okolí postižených obcí, je tedy potřeba být vybavený (rukavice, pevné boty, pytle, lopaty a podobně). „Není tam zajištěno stravování. Takže vodu a jídlo s sebou, prosím,“ upozorňuje hejtman. „Také nám velmi pomůže, když dobrovolníci ráno přijedou, večer odjedou, stanová městečka totiž nemají velkou kapacitu,“ dodal.

Koordinaci pomocníků nově na místě zajišťují neziskové organizace: Moravská Nová Ves – ADRA, Mikulčice - Diecézní charita, Hrušky – Diakonie, Lužice - Český červený kříž, Hodonín - Pánov - Diecézní charita).

Krajský krizový štáb také pracoval na tom, aby v postižených oblastech byla stále dostupná lékařská péče. „Dnes totiž končí pomoc pražské záchranky Golem a traumatýmu z Fakultní nemocnice Brno. Od zítřka zde bude tuto roli plnit jihomoravská záchranka a bude tomu tak ve stejném rozsahu jako doposud to minimálně do 8. července. Díky tomu, že včera dorazila pomoc z armády, můžou hasiči začít s demolicemi,“ uvedl Grolich.

V postižených oblastech probíhá také prozatímní zasíťování lokalit elektrickým vedením. Velmi poptávanou věcí je staveništní rozvaděč ke každému tomuto domu. Těchto malých rozvaděčů budou potřeba stovky, mohou být poskytovány i formou dočasné zápůjčky.

V tornádech zasažených místech působí v současnosti 330 policistů, v noci jich hlídkují dvě stovky. Pracuje zde 250 kusů těžké techniky a více než 1100 hasičů (profesionálních i dobrovolných) a vojáků. Demolice již hasiči zahájili v Lužicích a Hruškách. Celkem je registrováno 1202 poškozených objektů, 180 jich bude určeno k úplné nebo částečná demolici.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

HZS: Na Dnech NATO vedle techniky a stanu pro děti i ukázky extrémní soutěže FCC

11:48 HZS: Na Dnech NATO vedle techniky a stanu pro děti i ukázky extrémní soutěže FCC

Vedle tradiční expozice s moderní hasičskou technikou a oblíbeným stanem prevence se soutěžemi pro d…