Jihomoravský kraj: Práce skončily. Domy i silnici v Bulharech chrání terasy z kamene a zeminy

29.09.2015 17:50

Po roce od vyhlášení stavu nebezpečí mají Bulhary zpevněný svah, který po mnoho let ohrožoval rodinné domy i páteřní silnici přes obec. Na stabilizaci bylo použito třiačtyřicet tisíc kubíků zeminy na vytvoření teras, šestatřicet tisíc kubíků zeminy a dvanáct a půl tisíce kubíků kamene na zavezení starého koryta. Vzniklo nové rovnější koryto v délce asi 500 metrů, které se posunulo přibližně o 50 metrů dál od svahu.

Jihomoravský kraj: Práce skončily. Domy i silnici v Bulharech chrání terasy z kamene a zeminy
Foto: Jihomoravský kraj
Popisek: Jihomoravský kraj

A to vše za 84 milionů korun díky dotacím ze Státního fondu životního prostředí, Evropského fondu regionálního rozvoje a Jihomoravského kraje. Práce na samotné stabilizaci svahu začaly v polovině listopadu 2014, a to po ukončení stavu nebezpečí, který vyhlásil jihomoravský hejtman Michal Hašek 17. září 2014 po deštích, při nichž se ve svahu pod domy opět objevily trhliny.

„Do projektu financovaného z evropských peněz přišla mimořádná situace. Prozatímní sanace stála více než 19 milionů korun, obec se obrátila se žádostí na kraj, abychom pomohli s financováním takzvaných neuznatelných nákladů. Po roce jsem přijel na úplně jiné místo. Koryto řeky je posunuto o desítky metrů, je zde uděláno obrovské množství práce. Dnes jsem popřál Bulharům, aby tato práce vydržela ne desítky, ale stovky let. Nešlo jen o čtrnáct domů, ale i o komunikaci, která zde vede a ve které jsou uloženy páteřní sítě,“ zdůraznil hejtman Michal Hašek.

Téměř měsíc zasedaly v Bulharech krizové štáby Jihomoravského kraje i Břeclavi jako obce s rozšířenou působností. Během této doby se hasičům ze Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru z Hlučína, profesionálům z celého kraje i dobrovolným hasičům podařilo zarostlý svah vykácet a stabilizovat. Použili téměř sedm tisíc kubíků lomového kamene. Práce stavbu nicméně prodražily o 19 milionů korun, které však z velké části pokryla navýšená dotace z Evropské unie a 5 milionů korun z Jihomoravského kraje.

Pak už mohla nastoupit firma, která během zimních měsíců vyhloubila nové koryto a postupně začala se zásypem starého. Následovalo vytvoření čtyř teras v délce asi 200 metrů pod 14 ohroženými domy. Práce na terasách skončily na začátku prázdnin.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co tedy navrhujete vy?

když odsuzujete názor, že se mají ukrajinští uprchlíci začlenit do společnosti?(,,Za naprosto neuvěřitelná pak považuje slova poslance TOP 09, že z uprchlíků se již zanedlouho stanou čeští občané, protože musíme smazat rozdíl mezi uprchlíky a českými občany.") Nikdo neví, kdy válka skončí a co bude ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný ochránce práv: Ochrana před hlukem ze skateparků a podobných hřišť nemá jasná pravidla

10:06 Veřejný ochránce práv: Ochrana před hlukem ze skateparků a podobných hřišť nemá jasná pravidla

Při prověřování stížností lidí, žijících v sousedství hřišť, určených například pro jízdu na skatebo…