KHS Jihočeského kraje: Aktivita klíšťat je na vysokém stupni rizika

31.07.2021 11:38

V končícím 30. týdnu bylo na území Jihočeského kraje potvrzeno 5 nových případů klíšťové encefalitidy a 13 lymeské boreliózy. Sezóna je zatím klidnější než loňská, pro další dny je předpověď aktivity klíšťat na pětistupňové škále na čtvrtém, vysokém stupni rizika.

KHS Jihočeského kraje: Aktivita klíšťat je na vysokém stupni rizika
Foto: kraj-jihocesky.cz
Popisek: Krajská hygienická stanice Jihočeského kraje - logo

„V  kraji máme 24 případů klíšťové encefalitidy, v týdnu přibylo 5 případů. Nejvíce onemocnění je na Českobudějovicku a Českokrumlovsku po osmi. Po třech hlásí Prachaticko a Táborsko a po jednom Strakonicko a Jindřichohradecko. Okres Písek je zatím bez výskytu. Vloni jsme ve 30. týdnu evidovali 73 případy, tedy třikrát více než letos. Pro další dny Český hydrometeorologický ústav predikuje aktivitu klíšťat na čtvrtém stupni z pěti, to představuje vysoké riziko. Doporučujeme proto kombinovat dostupné formy prevence. Sem patří vedle preventivního očkování používání repelentů, vhodné oblečení a obutí a správný pohyb v přírodě. Pokud je to možné, riziko napadení klíštětem snižuje pohyb hlavně v listnatých a smíšených lesích po zpevněných cestách. Je třeba se vyhýbat křovinám a vysokým travním porostům na okrajích vodních ploch a lesních porostů, nesedat a nelehat si do trávy a riziko přenosu infekce snižuje, když se podaří klíště na těle objevit a případně odstranit co nejdříve. Proto doporučujeme se po návratu převléci a důkladně se prohlédnout a osprchovat,“ uvedla ředitelka KHS Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.   

„V kraji evidujeme 106 nahlášených a potvrzených onemocnění lymeskou boreliózou.  V týdnu přibylo 13 nových případů. Vloni jich bylo ve srovnatelném období 203, tedy téměř jednou tolik. U lymeské borreliózy jsme nejvyšší výskyty registrovali dlouhodobě nejvíce na Jindřichohradecku a Táborsku. V posledních několika letech vidíme vyšší výskyt vedle Českobudějovicka i v pošumavských okresech, tedy na Prachaticku a Českokrumlovsku. Ve srovnání s minulými sezónami je letos klidnější situace na Táborsku. Vloni jsme tam měli v tomto období 35 potvrzených případů, letos pouze 5. V končícím 30. týdnu je tak nejvyšší výskyt tradičně na Jindřichohradecku, kde je k dnešku 38 potvrzených případů, na Českobudějovicku 27, na Českokrumlovsku 13, na Prachaticku 10, na Strakonicku 9, Táborsko má 5 a Písecko 4 potvrzené případy,“ doplnila ředitelka protiepidemického odboru KHS Jihočeského kraje Jitka Luňáčková.       

Výskyt další skupiny sezónních onemocnění - alimentární infekcí - je podobný loňským statistikám. U salmonelózy hygienici evidují 407 (v týdnu +33) případů, nejvíce na Českobudějovicku (161), Jindřichohradecku (59) a Táborsku (54). Strakonicko má 37, Českokrumlovsko 32, Prachaticko 32 a Písecko rovněž 32 případů. Vloni ve 30. týdnu bylo v kraji 408 případů. Kampylobakteriózy je k dnešku evidováno 621 případů (v týdnu +39), vloni v tomto období bylo prokázáno 740 případů. Nejvíce jich je na Českobudějovicku (219), Jindřichohradecku (94) a Táborsku (94). Písecko má 77 případů, Českokrumlovsko hlásí 46 případů, Prachaticko 54 a Strakonicko 37.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

předsednictví

Pro naše předsednictví byli přijati administrativní pracovníci. Kolik jich už bylo propuštěno a kolik jich ještě zbývá? K jakému datu budou všichni odejiti

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Královéhradecký kraj: Stavba nových operačních sálů v královédvorské nemocnici dostane finanční injekci

16:09 Královéhradecký kraj: Stavba nových operačních sálů v královédvorské nemocnici dostane finanční injekci

Krajští radní schválili navýšení financování výstavby nových operačních sálů v Městské nemocnici Dvů…