KHS Jihočeského kraje: V kraji máme 15 případů klíšťové encefalitidy a 81 lymeské borreliózy

17.07.2021 17:17

Předpověď aktivity klíšťat je na vysokém stupni rizika

KHS Jihočeského kraje: V kraji máme 15 případů klíšťové encefalitidy a 81 lymeské borreliózy
Foto: kraj-jihocesky.cz
Popisek: Krajská hygienická stanice Jihočeského kraje - logo

Ačkoliv bylo v končícím týdnu na území Jihočeského kraje potvrzeno šest případů klíšťové encefalitidy a devět lymeské boreliózy, hygienici zatím hodnotí sezónu klíšťaty přenášených infekcí jako klidnější.

Anketa

Souhlasíte, aby se pokuty za opakované přestupky odečítaly ze sociálních dávek?

97%
1%
hlasovalo: 17398 lidí
  

„V  polovině července máme v kraji zatím pouze 15 potvrzených případů klíšťové encefalitidy, od minulého týdne ale přibylo 6 případů, nejvíce na Českobudějovicku, kde je momentálně 7 potvrzených případů. Po třech hlásí Prachaticko a Českokrumlovsko a po jednom Strakonicko a Táborsko. V loňské sezóně, která byla co do výskytu nadprůměrná, jsme ve 28. týdnu evidovali 50 případů, více než třikrát tolik. Pro další dny Český hydrometeorologický ústav pro všechny okresy našeho kraje predikuje aktivitu klíšťat na stupni čtyři, který představuje na pětistupňové škále vysoké riziko. Doporučujeme proto veřejnosti vedle preventivního očkování proti klíšťové encefalitidě, jejíž následky mohou být těžké především pro seniory, další dostupné formy prevence. Sem patří rozumné chování v přírodě, vhodné oblečení a používání repelentů. Je třeba se vyhýbat vysoké trávě a křovinám na okrajích lesů a kolem vodních toků, klíšťata vyhledávají spíše teplé a vlhké prostředí, nelehat si do vysoké trávy, používat uzavřené obutí, hladké oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi a riziko rozhodně snižuje, když se po návratu z lesa nebo od vody kompletně převléknete, dobře se prohlédnete, případně osprchujete,“ uvedla ředitelka KHS Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.     

V kraji evidujeme též 81 potvrzených onemocnění lymeskou boreliózou.  V týdnu přibylo 9 nových případů. Vloni jich bylo ve srovnatelném období 150. Loňská sezóna patřila v kraji ve výskytu lymeské boreliózy na rozdíl od klíšťové encefalitidy ke klidnějším a letošní vývoj je zatím ještě příznivější. Ročně v Jihočeském kraji evidujeme kolem tři sta padesáti až čtyř set nahlášených a potvrzených případů. U lymeské borreliózy nejvyšší výskyty registrujeme v tradičních lokalitách, kam patří oblasti přibližně v povodí Nežárky a Lužnice, tedy Jindřichohradecko a Táborsko, v posledních letech stoupá výskyt na Českobudějovicku a Prachaticku. Letos je ve srovnání s minulými roky klidná situace na Táborsku. Vloni jsme tam měli 27 potvrzených případů, letos pouze 4. V končícím týdnu je tak nejvyšší výskyt na Jindřichohradecku, kde je k dnešku 27 potvrzených případů, na Českobudějovicku 19, na Českokrumlovsku 11, na Prachaticku 10, na Strakonicku 8, Táborsko má 4 a Písecko 2 potvrzené případy,“ uvádí ředitelka protiepidemického odboru KHS Jihočeského kraje Jitka Luňáčková.         

I výskyt další skupiny sezónních onemocnění - alimentární infekcí -  je nižší než vloni. U salmonelózy hygienici evidují 347 (v týdnu +40) případů, nejvíce na Českobudějovicku (134), Jindřichohradecku (50) a Táborsku (48). Strakonicko má 29, Českokrumlovsko 30, Prachaticko 26 a Písecko 30 případů. Vloni ve 28. týdnu bylo v kraji 357 případů. Kampylobakteriózy je k dnešku evidováno 536 případů (v týdnu +34), vloni v tomto období bylo prokázáno 655 případů. Nejvíce jich je na Českobudějovicku (193), Jindřichohradecku (85 a Táborsku (79). Písecko má 68 případů, Českokrumlovsko hlásí 31 případ, Prachaticko 45 a Strakonicko 35.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Elektrobusy Škoda E’CITY pro DPP a Prahu dnes vyjedou na první zkušební jízdy v Plzni, veřejnosti se představí na veletrhu CZECHBUS

14:21 Elektrobusy Škoda E’CITY pro DPP a Prahu dnes vyjedou na první zkušební jízdy v Plzni, veřejnosti se představí na veletrhu CZECHBUS

První ze série 14 dvoupólových bateriových elektrobusů Škoda 36BB E’CITY, které Dopravní podnik hl. …