KRNAP: Projednávání návrhu nové zonace se těší zájmu veřejnosti

21.02.2019 9:20

Správa KRNAP v těchto týdnech intenzivně jedná s představiteli místních samospráv a dalšími členy Rady KRNAP o návrhu nové zonace Krkonošského národního parku.

KRNAP: Projednávání návrhu nové zonace se těší zájmu veřejnosti
Foto: KRNAP
Popisek: KRNAP

Návrhy představujeme také veřejnosti na třech seminářích. První - ve vrchlabském Krtku - proběhl v úterý. Další se uskuteční dnes, čtvrtek 21. února v hornomaršovské škole a v úterý 26. února v kině v Jablonci nad Jizerou. Semináře začínají vždy v 17 hodin.

"Těší nás, že se o podobu nové zonace zajímá i široká veřejnost," říká ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch. "Pro většinu lidí je zarážející, že návrh nové zonace je překvapivě jednoduchý," konstatoval. Na rozdíl od současné zonace totiž nová zonace pro širokou veřejnost nic zásadního neznamená. Nejsou na ni vázané žádné ochranné podmínky, tedy zákazy pro návštěvníky a místní obyvatele. Pravidla chování v národních parcích totiž přímo pramení ze zákonů nebo v budoucnosti vyhrazených klidových území. Nová zonace bude tzv. managementová, bude tedy správci území (Správě KRNAP) určovat, jak o konkrétní lokality pečovat, aby byl naplňování tzv. cíl zóny, laicky řečeno, aby se v dané lokalitě zachoval nebo postupně zlepšoval stav ekosystémů.

V Krkonošském národním parku samozřejmě bude také, stejně jako ve všech ostatních národních parcích, území, kde bude platit omezení pohybu návštěvníků - zákaz vstupu mimo značené a vyhrazené cesty. To se ovšem nově netýká zonace národního parku, ale nového nástroje, který se nazývá klidové území. I návrh vymezení klidových území v KRNAP je nyní projednáván a rovněž představován na veřejných seminářích.

Nová managementová zonace je přímo podřízená cílům jednotlivých zón. Ty asi nejlépe definují přímo jejich jména. Cílem přírodní zóny, která se vymezuje na plochách, kde převažují přirozené ekosystémy, je tyto ekosystémy ponechat přirozenému vývoji bez rušivých zásahů. Nová přírodě blízká zóna pak zahrnuje člověkem částečně pozměňované ekosystémy s cílem postupně pomoct přírodě dosáhnout stavu jako v přírodní zóně. Jednou pak části této zóny mohou (ale nutně nemusejí) být "povýšeny" právě do zóny přírodní. Zajímavý a důležitý je cíl zóny soustředěné péče o přírodu. Zde jsou zařazeny člověkem velmi pozměněné ekosystémy, například naše krásné krkonošské louky. Cílem této zóny je takovou nádheru zachovat, a proto zde bude k typickým činnostem patřit sečení a pastva. Do této zóny budou patřit také některé lesy, ve kterých je cílem podporovat biodiverzitu. Patří sem i nestabilní, člověkem na místě původních bučin vysázené smrkové porosty, které bude třeba přeměnit na smíšené a listnaté lesy. Konečně poslední zóna kulturní krajiny, která se vymezí v sousedství některých sídel, je určena k jejich trvale udržitelnému rozvoji a jejím cílem je nezhoršit dosaženou kvalitu životního prostředí. Tato zóna bude v Krkonoších velmi malá, protože většina obcí není už od roku 1991 součástí území národního parku, ale nalézá se v ochranném pásmu, včetně těch vnitřních.

Návrh nové zonace počítá s tím, že zóna přírodní bude mít 7 327,6 ha (20,2 % území KRNAP), zóna přírodě blízká bude mít 8 106,8 ha (22,3 % území KRNAP), zóna soustředěné péče 20 702,3 ha (57,0 % území KRNAP) a zóna kulturní krajiny bude mít 183,7 ha (0,5 % území KRNAP).

Nutnost připravit novou zonaci a vymezit klidová území pramení z novely zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, která vstoupila v účinnost v červnu 2017 a změnila dosavadní zonaci národních parků. Správa KRNAP se na podobě nové zonace dohodne se členy Rady KRNAP (zástupci obcí, vědci, horská služba, podnikatelské subjekty aj.) Ta bude posléze zaslána Ministerstvu životního prostředí ke standardnímu mezirezortnímu připomínkování a vydání vyhlášky o nové zonaci Krkonošského národního parku. Až se tak stane, na dobu dalších 15 let bude jasné, které oblasti Krkonoš budou ponechány samovolnému vývoji, jaké části hor budou trvale opečovávány nebo kde se budou snáze rozvíjet obce a města.

S návrhem nové zonace se může kdokoliv seznámit, a to na oficiálních stránkách Správy KRNAP ZDE. Zde také lidé získají odpovědi na nejčastější otázky týkající se zonace.

Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Infocentrum JE Dukovany zve na speciální zábavně naučný dětský program „Po stopách elektřiny“

19:19 ČEZ: Infocentrum JE Dukovany zve na speciální zábavně naučný dětský program „Po stopách elektřiny“

Energetici na sobotu 4. května připravili pro malé návštěvníky speciální program zaměřený na výrobu …