Kapli svaté Hildegardy u Velhartic na Šumavě obnovily Lesy ČR

12.09.2017 16:23

Kapli svaté Hildegardy u Velhartic v Plzeňském kraji nedaleko osady Horní Staňkov letos obnovily Lesy České republiky. Z vlastního Programu 2020 podnik zaplatil bezmála 470 tisíc korun bez DPH. V neděli 17. září ji v 10.30 hodin slavnostně vysvětí a účastníky setkání následně provedou mší českobudějovický biskup Mons. Vlastimil Kročil a farář velhartické farnosti Vendelín Zboroň.

Kapli svaté Hildegardy u Velhartic na Šumavě obnovily Lesy ČR
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR - logo
reklama

Příběh stavby začíná koncem 19. století. Tehdejší majitel panství v Horním Staňkově, JUDr. Gustav Schreiner, nechal kapli postavit po předčasné smrti své osmnáctileté dcery Hildy. Kaple byla zasvěcena její patronce, svaté Hildegardě. Po druhé světové válce byli Schreinerovi vysídleni a na základě tak zvaných Benešových dekretů pozbyli majetek. Kaple se přídělovou listinou dostala do soukromých rukou. Chátrala, zničen nebo odcizen byl veškerý inventář. Časem propadla střecha a klenutý strop. Nakonec zbylo jen torzo obvodových zdí.

Stavba i pozemek se na základě darovací smlouvy staly v roce 2016 majetkem státu. Lesy ČR tak začaly s přípravou obnovy zničené kaple. Ta přesně kopíruje původní půdorys. „Rozpadlé zdi jsme nechali strhnout a kapli znovu vystavět. Projektová dokumentace vycházela pouze z dobových fotografií. Se stavbou jsme začali letos v květnu a v červenci bylo hotovo,“ řekl lesní správce ze Železné Rudy Petr Najman. Nedaleko kaple byl instalován informační panel a také venkovní posezení.

Na obnově kaple se podíleli také současní obyvatelé osady Horní Staňkov, kterým se podařilo sehnat historické materiály a fotografie původní stavby. Poděkování patří také řezbáři Karlu Tittlovi z Velhartic, který zhotovil nový inventář kaple a zhotovil a věnoval venkovní posezení a kříž s umučením Ježíše Krista.

Lesy ČR staví v celé zemi lesní odpočívadla a přístřešky pro turisty, obnovují a budují nové turistické stezky a studánky. V okolí Železné Rudy jde o turistické stezky v oblasti Čertova jezera, dvě naučné stezky v oblasti Petrovic u Sušice nazývané Vlčí jámy a Dolování zlata, z Annína vede naučná stezka Radešovské skály zaměřená geologicky-přírodovědně. Jedním z posledních zajímavých projektů byly tzv. Kneippovy lázně na potoce v Železné Rudě. „Nyní připravujeme výstavbu rozhledny na vrcholu hory Můstek. Hotová by měla být na podzim 2018,“ dodal správce Najman.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrad: Prezident republiky podepsal sedm zákonů

7:33 Hrad: Prezident republiky podepsal sedm zákonů

Prezident republiky Miloš Zeman podepsal v pátek dne 3. dubna 2020 těchto sedm zákonů: