Klienti Klienti VZP mají nadstandardní přístup k protonové terapii

30.09.2014 13:50

Přístup klientů VZP k protonové terapii je v porovnání s ostatními státy Evropské unie srovnatelný a leckdy i lepší. Vyplývá to z nejaktuálnějších dostupných dat, která soustředila a zveřejnila švýcarská nezisková organizace PTCOG.

Klienti Klienti VZP mají nadstandardní přístup k protonové terapii
Foto: Hans Štembera
Popisek: VZP
reklama

Potvrzuje se tak, že klienti VZP, kteří protonovou péči podle odborníků skutečně potřebují, ji mají vždy náležitě zajištěnou. A to i přesto, že Protonové centrum v Praze již bezmála dva roky odmítá přistoupit na jakýkoliv reálný návrh smlouvy, kterou s ním chce VZP o léčbě svých klientů uzavřít.

Všeobecná zdravotní pojišťovna, která má téměř 6 milionů klientů, již schválila úhradu protonové terapie pro 50 z nich. Při přepočtu na adekvátní počet klientů jde o číslo výrazně převyšující například počet nemocných, léčených v centrech ve Velké Británii, Itálii či Polsku a srovnatelné s Německem či Francií. Podrobně to dokumentuje následující tabulka vycházející z dat organizace PTCOG, která se již řadu let věnuje problematice protonové terapie a dalších radioterapeutických metod.

Počty pacientů léčených v protonových centrech v EU v roce 2013

 

Stát Počet pacientův roce 2013 Počet obyvatel v milionech Počet pacientů na 6 milionů obyvatel
Británie 149 51 17,5
Francie 727 64,3 67,8
Německo 945 82 69,1
Itálie 30 60 3
Polsko 24 38,1 3,8
Švédsko 162 9,2 105,6

Zdroj: PTCOG

Výrazně – přibližně dvojnásobně – více klientů podstoupilo protonovou terapii pouze ve Švédsku. VZP nicméně již dříve opakovaně prohlásila, že ani ona nepovažuje stovku pacientů odeslaných na protonovou terapii za nereálnou. Doposud se jí ovšem ještě nepodařilo uzavřít smlouvu s Protonovým centrem v Praze. „Přestože jsme udělali maximum pro dohodu ve prospěch našich klientů, majitelé pražského centra – ač tvrdí opak – stále upřednostňují před zájmy pacientů své ekonomické zájmy,“ uvedl předseda správní rady VZP Jiří Běhounek.

O každém pacientovi, kterého chce VZP do Protonového centra v Praze poslat, proto musí s tímto soukromým zařízením jednat zvlášť. Nicméně i přesto ze 48 klientů VZP, kteří zatím protonovou terapii podstoupili, jich 32 bylo léčeno právě v Praze. Zbylých 16 poslala pojišťovna do obdobného zařízení v Mnichově.

Průměrná částka, kterou za léčbu jednoho klienta účtuje Protonové centrum v Praze, činila 711 tisíc korun. V Mnichově, kde mají lékaři výrazně větší zkušenosti, byla cena za léčbu o 171 tisíc nižší. Jde přitom o ceny pouze za léčbu samotnou. Sumy za dopravu či ubytování se liší např. podle místa, ze kterého pacienti do Prahy či do Mnichova jezdí. Pro představu - pokud bude klient VZP jezdit na ozařování například z Třince do Prahy (400 km), bude to samozřejmě nákladnější, než kdyby jezdil z Plzně do Mnichova (289 km). Protonová terapie totiž probíhá v obou centrech vesměs ambulantně.

Bez ohledu na doposud neuzavřený smluvní vztah a nevstřícnost, na kterou VZP při jednání s majiteli Protonového centra v Praze naráží, klienti pojišťovny se nemusejí ničeho obávat. „VZP zajistí protonovou terapii pro každého klienta, u kterého odborníci z jednoho ze třinácti Komplexních onkologických center v Česku rozhodnou, že ji skutečně nezbytně potřebuje,“ ujistil předseda správní rady Běhounek.

Klienti VZP a protonová léčba v číslech

 

Schválené žádosti 50
Již léčeno klientů 48
Z toho Praha 32
Z toho Mnichov 16
Dospělí 37
Děti 11
Cena průměr Praha (Kč) 711000
Cena průměr Mnichov (Kč) 541000

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: VZP
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo průmyslu a obchodu: SPOJUJEME ČESKO. Zvládnout pandemii koronaviru pomáhají inovace a moderní informační a komunikační technologie

22:45 Ministerstvo průmyslu a obchodu: SPOJUJEME ČESKO. Zvládnout pandemii koronaviru pomáhají inovace a moderní informační a komunikační technologie

Aby se zabránilo šíření pandemie koronaviru, vyhlásila vláda v České republice nouzový stav a přijal…