Kolik se skutečně prodá v Česku aut? Médea Research slibuje nezkreslená čísla.

08.08.2014 10:45

Praha 7.srpna 2014-Veřejnost bude znát přesné počty nových aut v Česku. Dosavadní monopol na informace, který měl Svaz dovozců automobilů, končí. Nově bude zdrojová data od ministerstva dopravy zpracovávat společnost Médea Research. Ta slibuje konec dezinterpretacím, způsobených účelovými registracemi aut.

Kolik se skutečně prodá v Česku aut? Médea Research slibuje nezkreslená čísla.
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dálnice D1 na Chodově

Rozhodnutí Ministerstva dopravy ČR, poskytnout statistiky prodejů nových vozů dalšímu subjektu kromě Svazu dovozů automobilů (SDA), je reakcí na dlouhodobou kritiku některých výrobců. Ti opakovaně upozorňovali na skutečnost, že ve statistikách, které SDA zveřejňuje, chybí klíčový ukazatel – účelové registrace. Tedy takové, které jsou v extrémně krátké době zrušeny, a daný vůz je prakticky obratem exportován. Zákazníci ani odborná veřejnost tedy neměli možnost zjistit, kolik nových aut skutečně přibylo na českých silnicích za dané období a kolik jich bylo pouze účelově registrováno, aniž se kdy na tuzemských vozovkách objevila. SDA byl přitom dosud jedinou organizací, která data z ministerstva dopravy zpracovávala a publikovala, avšak trh hodnotila pouze z pohledu registrací a nikoliv z pohledu skutečných prodejů nových vozů zákazníkům v České republice.

 První nezkreslená čísla jsou již známa

Novým subjektem, který zdrojová data ministerstva dopravy bude zpracovávat a následně poskytovat přesné statistiky nových prodejů, je společnost Médea Research, přední český poskytovatel spotřebitelských analýz a výzkumů. Ústy svého ředitele Jana Matějky slibuje Médea Research zveřejňovat údaje o nových automobilech, které jsou registrovány na dobu kratší než 90 dní. „Na nezkreslená čísla má právo odborná i laická veřejnost, prodejci, investoři, finanční analytici i média. Spotřebitelé navíc získají mnohem přesnější představu o tom, kteří výrobci jsou v prodejích v České republice opravdu úspěšní,“ uvedl Matějka. Společnost Médea Research poskytne veřejnosti údaje za prvních sedm měsíců, tedy za období leden až červenec 2014. „Veřejnost se dozví, jaké značky vykazují největší rozdíl mezi prodeji a registracemi, a to v percentuelním vyjádření i v jednotkách tisíců kusů.“ vysvětluje Jan Matějka.

A jaké jsou tedy skutečné prodeje nových osobních vozů v ČR?

Skutečné prodeje nových vozů na českém trhu jsou za prvních sedm měsíců letošního roku o téměř 14 000 nižší, než uvádí veřejně dostupné statistiky SDA. Z dostupných dat je také patrné, že objem těchto účelových registrací meziročně výrazně roste, a to o více než 60 %, někteří výrobci je tedy využívají stále více, aby maskovali skutečné tržní postavení. Mezi výrobce, které nejčastěji zlepšují své statistiky účelovými registracemi patří Ford, Seat,Volkswagen a Škoda. U Fordu a Fiatu účelové registrace přesahují 40 % všech prodejů, u Seatu se jedná dokonce o 2/3 vykazovaných registrací. Skutečné pořadí značek dle objemu prodejů nových vozů vede Škoda, před Hyundai a Volkswagen.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrad: Prezident republiky podepsal tři zákony

22:54 Hrad: Prezident republiky podepsal tři zákony

Prezident republiky Miloš Zeman podepsal v pátek dne 24. září 2021 tyto tři zákony: