Kraj Vysočina: Zahrazené bystřiny jsou nejen akumulátorem vody v lese, ale i zdrojem při hašení lesních požárů

12.08.2019 14:21 | Zprávy

Usměrnění vydatnějšího toku, zadržování vody v lese, optimalizace vodního režimu, revitalizace krajiny, ale v případě nutnosti i zdroj pro hasební účely při požáru lesa – i to všechno zastanou hrazené bystřiny v lesích.

Kraj Vysočina: Zahrazené bystřiny jsou nejen akumulátorem vody v lese, ale i zdrojem při hašení lesních požárů
Foto: kr-vysocina.cz
Popisek: Kraj Vysočina - logo

Na území Kraje Vysočina jich přibyla za posledních 25 let zhruba třicítka. „Pokud vzniká nová bystřina tzv. z veřejného zájmu, hradí náklady na její vybudování stát. Tak je tomu např. u aktuálně dokončované bystřiny na Kněžickém potoce v katastru Jestřebí u Brtnice. Už v minulosti se zde již nacházela vodní nádrž. Údolnice je široká 50 metrů a z obou stran sevřená lesním porostem. Lokalita je navíc předmětem archeologického naleziště středověká osada Srnčí, proto se zde musí dodržovat návrhy archeologů při výstavbě,“ popsal jednu z právě upravovaných lesních lokalit radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.

Cílem hrazení bystřin jsou biologická a technická opatření zaměřená na ochranu půdy a péči o vodohospodářské poměry. Hrazení bystřin v lesích je povinností vlastníka lesa, pokud orgán státní správy lesů, popřípadě orgán státní správy vodního hospodářství nerozhodne o tom, že jde o opatření ve veřejném zájmu. Pokud jsou tato opatření prováděna z rozhodnutí orgánu státní správy lesů ve veřejném zájmu, hradí náklady s tím spojené stát.

V případě lokality U malovaného mostku jde o odbornou úpravu údolí při soutoku Kněžického  potoka a bezejmenného pravostranného přítoku, kde jsou nevyužívané zemědělské pozemky, které jsou částečně podmáčené, zarostlé buření a křovinami. Lesy České republiky, s.p. jako vlastník území citlivě realizují stavby pro lesní hospodářství. „Vytvořením vodní nádrže s navržením litorální zóny budou vytvořeny příznivé podmínky pro život vodních organismů vázaných na stojaté vody a jejich litorální zónu,“  uvedla Eva Horná, vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Kraje Vysočina.  Lokalita vznikající bystřiny Jestřebí je přístupná po místní zpevněné komunikaci vedoucí k loveckému zámečku Aleje a dále po lesní cestě. Stavba bude dokončena v roce 2019. Zatopená plocha bude 14 320 m2. Opevnění hráze a bezpečnostní přeliv jsou zhotovena z materiálů přírodního charakteru. Hráz bude dlouhá 111 metrů s korunou hráze na kótě 590 m n. m. Šířka hráze bude 3 metry.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK: Pokud jste viděli losa, napište nám

22:03 AOPK: Pokud jste viděli losa, napište nám

Na Ostravsku a nyní na Zlínsku byl opakovaně pozorován los evropský. Pravděpodobně přišel na naše úz…