Kraj Vysočina má dvě nové přírodní rezervace – Knížecí seč a Výrovu skálu

14.04.2019 12:58

Nedaleko Rouchovan na Třebíčsku byly vyhlášeny dvě nové přírodní rezervace Knížecí seč a Výrova skála. Obě lokality jsou významné výskytem vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů i vysokou přírodovědnou hodnotou a unikátností pro území Kraje Vysočina.

Kraj Vysočina má dvě nové přírodní rezervace – Knížecí seč a Výrovu skálu
Foto: kr-vysocina.cz
Popisek: Kraj Vysočina - logo

Knížecí seč se nachází na jižním svahu nad Novým mlýnem u Tavíkovic, Výrova skála pak asi dva kilometry jihovýchodně od Šemíkovic v údolí řeky Rokytné. Kromě vzniku dvou nových zvláště chráněných území na Třebíčsku odsouhlasila včera krajská rada rovněž nové vyhlášení stávající přírodní památky Jezdovické rašeliniště. Celková výměra chráněného území se zvýšila z původních 1,8 ha na 2,7 ha.

Knížecí seč

Přírodní rezervace Knížecí seč o rozloze 9,2 ha s přibližně hektarovým ochranným pásmem leží na jižním svahu nad Novým mlýnem u Tavíkovic. V rámci Kraje Vysočina se jedná o unikátní lokalitu rozvolněných světlých lesů a lesostepí s výskytem některých silně a kriticky ohrožených druhů rostlin a živočichů. V rezervaci nalezneme například orchidej vstavač nachový nebo nenápadný chruplavník větší. Lokalita hostí také početnou populaci ještěrky zelené a pravidelně zde hnízdí dudek chocholatý. V místě bylo pozorováno přes 40 druhů ptáků, žije zde také řada druhů brouků a motýlů.

Výrova skála

Zvláště chráněné území nazvané Výrova skála najdeme v údolí řeky Rokytné jihovýchodně od obce Šemíkovice. Přírodní rezervace představuje zachovalý soubor lesní vegetace teplomilných a suchých doubrav, dubohabřin a suťových lesů na skalnatých svazích. V nivě řeky Rokytné se pak nacházejí lužní porosty olšin. Území je cenné výskytem teplomilných rostlin a živočichů. Najdeme tady mimo jiné ještěrky zelené a užovky hladké, objevuje se kolem 60 druhů ptáků. Lokalita je hnízdištěm  výra velkého nebo ohroženého strakapouda prostředního. Celková výměra přírodní rezervace Výrova skála je 24,16 ha.

Jezdovické rašeliniště

Jezdovické rašeliniště nacházející se asi 1,5 kilometru od obce Jezdovice bylo přírodní památkou vyhlášeno už v roce 1984. Území tvoří drobné rašelinné prameniště na okraji lesního porostu, přičemž mezi lety 2013 a 2015 se v lokalitě přistoupilo ke kácení náletových dřevin, aby byla podpořena biodiverzita. Jezdovické rašeliniště je domovem například hnědáska rozrazilového, mravence rašelinného, z rostlin se zde daří třeba jednokvítku velekvětému, rosnatce okrouhlolisté nebo ostřici blešní. Nově vyhlášené zvláště chráněné území o rozloze 2,7 ha místo původních 1,8 ha nyní odpovídá skutečnému stavu přírodní památky.

Na území Kraje Vysočina se nacházejí tato chráněná území (stav k 11. 3. 2019):

• dvě velkoplošná chráněná území (CHKO Žďárské vrchy a CHKO Železné hory)

• 200 maloplošných chráněných území (tj. šest národních přírodních rezervací, čtyři národní přírodní památky, 74 přírodních rezervací a 116 přírodních památek)

• devět přírodních parků

• 85 evropsky významných lokalit soustavy Natura 2000

• dvě smluvně chráněná území (Ficků rybník a Jeřišno-Heřmaň)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Fakt si myslíte, že jsou Ukrajinci nacisti?

Proto, že se brání a brání svou zem nebo proč? Vy byste ČR nebránil, kdyby bylo potřeba? A nejsou Ukrajinci spíš hrdinové?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Tripartita se zabývala aktuální situací v zemědělství či problematikou duálního vzdělávání

10:17 Úřad vlády: Tripartita se zabývala aktuální situací v zemědělství či problematikou duálního vzdělávání

V pondělí 6. května 2024 se ve Strakově akademii uskutečnilo 175. plenární zasedání Rady hospodářské…