Královéhradecký kraj: Začíná rekonstrukce domova pro seniory v Černožicích

3. 10. 2016 13:36

Dnešním dnem startuje oprava Domova důchodců Černožice, konkrétně ubytovacího objektu A. Budova z první republiky má celou řadu nedostatků, které komplikují život klientům i personálu. Celkové náklady na přestavbu činí 45 milionů korun bez DPH. Původně byly náklady odhadovány na 66 milionů korun bez DPH, podařilo se je ale snížit během veřejné soutěže.

Královéhradecký kraj: Začíná rekonstrukce domova pro seniory v Černožicích
Foto: Královéhradecký kraj
Popisek: Královéhradecký kraj, logo.

Celková rekonstrukce ubytovacího objektu A černožického domova by měla být hotova nejpozději v posledním čtvrtletí příštího roku. „Od dnešního dne začíná běžet lhůta pro zhotovení díla, která je 54 týdnů. Stavba by tak měla být dokončena na podzim 2017. Na financování tohoto projektu obdrží kraj 75procentní dotaci z Ministerstva práce a sociálních věcí,“ řekl krajský radní pro investice Josef Dvořák.

Zrekonstruovaná budova bude společně s navazující přístavbou z roku 2010 funkčním celkem, který zajistí poskytování kvalitních sociálních služeb. Celková kapacita domova se přitom sníží pouze nepatrně – ze 104 na 102 lůžek. I nadále bude kromě seniorů sloužit také osobám s Alzheimerovou chorobou.

Po rekonstrukci bude ubytování řešené převážně dvoulůžkovými pokoji, kdy každé dva pokoje budou mít společné sociální zařízení. K dispozici bude rovněž sprchové křeslo nebo sprchové lůžko. Několik pokojů bude jednolůžkových. Na každém patře také vznikne společenská místnost. Myšleno bylo i na různé sklady a prostory pro technické zázemí. Projekt počítá také s demolicí a následnou výstavbou technického objektu, který bude sloužit jako skla a technické zázemí. Na něj naváže kryté venkovní sezení pro klienty. V plánu je také vybudování seniorského hřiště s aktivizačními prvky na zahradě domova.

Protože se rekonstrukce týká především ubytovacích kapacit, klienti domova jsou na nezbytnou dobu přestěhováni. Dočasným novým domovem klientů i části zaměstnanců černožického zařízení se stal GrandPark v Hradci Králové, se kterým se dohodl Domov důchodců Černožice na základě výběrového řízení.

Objekt Domova důchodců Černožice byl vystavěn v roce 1926 jako ubytovna pro dělnice textilní továrny a je nemovitou kulturní památkou. Nepočítá se proto se zateplením fasády. Zateplení se dočká pouze střecha a dojde i na výměnu špaletových oken a venkovních dveří.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČVUT: Fakulta stavební zpřístupní výstavu projektu České a slovenské stavby století

14:04 ČVUT: Fakulta stavební zpřístupní výstavu projektu České a slovenské stavby století

Dne 28. října Fakulta stavební ČVUT volně zpřístupní výstavu projektu České a slovenské stavby stole…