Lesy Praha: Přes dva tisíce mláďat, šest set holubů hřivnáčů. Záchranná stanice přijala 5175 živočichů

24.01.2023 8:24 | Tisková zpráva

Naše Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy má za sebou další náročný rok. Stejně jako v předchozích letech překonala hranici 5000 zvířecích pacientů.

Lesy Praha: Přes dva tisíce mláďat, šest set holubů hřivnáčů. Záchranná stanice přijala 5175 živočichů
Foto: Lesy Praha
Popisek: Lesy Praha

V roce 2022 jsme ošetřili celkem 5175 živočichů 125 různých druhů. To je sice o stovku méně než v předchozím roce, přesto jde o jedno z nejvyšších čísel v historii fungování naší stanice. Nejčastěji přijímaným volně žijícím živočichem byl v roce 2022 holub hřivnáč, původně plachý lesní pták, který se podobně jako jiní volně žijící živočichové v posledních desetiletích stále více zabydluje i ve velkých městech a musí se tak potýkat s nástrahami městského prostředí. V uplynulém roce naši pomoc potřebovalo celkem 638 holubů hřivnáčů. 

Nejčastěji (40 % všech řešených případů, 2073 pacientů) se k nám v roce 2022 dostávali živočichové, kteří utrpěli nějaké zranění – obvykle při střetech s vozidly, při pokousání jiným živočichem nebo při nárazech do překážek, jako jsou například skleněné plochy nebo trolejová vedení. Pečovali jsme například o vzácného kvakoše nočního, který si zlomil obě nohy, o silně ohroženou vlhu pestrou zraněnou po nárazu do překážky při cestě na zimoviště v Africe, o kačera, kterému nohu probodl rybářský háček, nebo o ježka, kterého škrtil kroužek z víčka od PET lahve.

Zhruba třetinu příjmů tvořila malá, nesamostatná mláďata (1721 pacientů). Postarali jsme se třeba o malinké mládě lasice kolčavy, které by bez pomoci nepřežilo, čtyřtýdenní veverčátko vytažené predátory z hnízda na Letné, nebo o dva malé kalouse za bouřky vypadlé z hnízda, které později zpátky k rodičům vrátili naši arboristé.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Tomáš Goláň byl položen dotaz

Volby

Voliči si zvolili, koho zvolili. Jak si vysvětlujete, že nezvolili vás? To, že ANO dost rozhazuje je i pravda, ale co je špatného na tom, že to jak vy tvrdíte sype mezi občany? Asi by to chtělo sypat z rozumem, ale sypat třeba je nebo podle vás ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MŽP: Nové vedení představilo zaměstnancům priority resortu

22:33 MŽP: Nové vedení představilo zaměstnancům priority resortu

Shodit mediální nálepky, představit se tváří v tvář a jasně deklarovat, že základem nové etapy resor…