Pořadatelé předváděcích akcí totiž mají podle novely zákona o ochraně spotřebitele z roku 2014 tzv. oznamovací povinnost informovat ČOI také o místě, datu a času konání předváděcí akce. Inspekce v Liberci bude nyní informace za Liberecko každý týden předávat městu.
„Dohodli jsme se s ČOI, že nám v rámci prevence bude pravidelně poskytovat informace o konání předváděcích akcí. Tyto informace nebudeme zveřejňovat, abychom ČOI nenarušovali kontrolní činnost, ale budeme je několika kanály předávat jak aktivním komunitám seniorů, tak osamělým lidem, kteří se již se svými vrstevníky stýkají jen málo nebo vůbec. Vstřícnost inspekce může pomoci ochránit část lidí, jež jsou vůči podvodným praktikám prakticky bezbranní,“ uvedl náměstek primátora pro školství, kulturu, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr.
Organizátoři předváděcích akcí často využívají zranitelnosti seniorů a jejich velmi nízké schopnosti čelit protiprávnímu jednání a nekalým praktikám. Výsledkem pak mnohdy bývají uzavřené nevýhodné kupní smlouvy na spotřební zboží za neadekvátní ceny. V loňském roce ČOI provedla po celé České republice na podobných akcích celkem 683 kontrol a právní moci nabyly pokuty ve výši 29,1 miliónu korun (údaje z www.coi.cz). V rámci Libereckého a Ústeckého kraje pak inspektoři uskutečnili 109 kontrol, přičemž v bezmála třech čtvrtinách případů konstatovali porušení zákona. Právní moci nabyly pokuty ve výši 8,2 miliónu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: liberec.cz