Liberecký kraj má plán, jak zvládat sucho a řešit nedostatek vody v regionu

10.02.2023 11:48 | Tisková zpráva

Kraj chystá podat žádost na Ministerstvo zemědělství o poskytnutí podpory na dokončený Plán pro zvládání sucha a stavu nedostatku vody pro území Libereckého kraje, který kraj pořídil a projednal v souladu se zákonem o vodách.

Liberecký kraj má plán, jak zvládat sucho a řešit nedostatek vody v regionu
Foto: kraj-lbc.cz
Popisek: Liberecký kraj

 

Jeho cílem je zejména navrhnout opatření, která by zajistila dostatek vody k pokrytí základních společenských potřeb, a minimalizovat negativní dopady sucha na životní prostředí a hospodářství. 

Anketa

Je správné uvažovat o tom, že čtyřicátníci půjdou do důchodu v 68 letech?

11%
86%
hlasovalo: 21724 lidí

„Plán obsahuje také popis, kde můžeme nalézt vhodné zdroje vody a jaká rizika skýtá sucho. Jeho součástí je také návrh postupů pro zvládání sucha. Dokument obsahuje i parametry signalizující ohrožení schopnosti vodního zdroje plnit požadavky uživatelů. Na základě toho pak můžeme vyhlásit takzvaný stav nedostatku vody, a případně s určenou komisí přijímat okamžitá rozhodnutí, a to například k regulaci vody čerpané pro průmysl,“ uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.

Plán se zpracovává v elektronické i listinné podobě a obsahuje základní, operativní i grafickou část. „Zhotovitelem plánu, kterého jsme vybrali na konci roku 2021, je firma Vodohospodářský rozvoj a výstavba a. s. a Česká zemědělská univerzita v Praze, a to za nabídkovou cenu 1.306.800 korun včetně DPH. Případná poskytnutá dotace ze strany Ministerstva zemědělství může dosáhnout třetiny ceny bez DPH,“ doplnil Zbyněk Miklík, náměstek pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Dokončený Plán pro sucho předal kraji zpracovatel 21. prosince 2022. Je zveřejněný na stránkách Geoportálu Libereckého kraje ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Bude válka?

Podle Řehky je válka Ruska s NATO možná. Možné v životě vše, to je pravda. Nakolik je ale podle vás taková válka pravděpodobná? A nebyla by to třetí světová? Nechci nic zlehčovat, ale nesnaží se tak Řehka ospravedlnit jen rekordní výdaje na obranu, minimálně s nimi přichází v době, kdy vláda potřebu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Pokus vraždy - obvinění 2 osob

22:02 Policie ČR: Pokus vraždy - obvinění 2 osob

Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (N…