Lidé demonstrovali proti prodlužování životnosti elektrárny ve Chvaleticích

19.07.2016 21:24

Padesátka lidí dnes odpoledne protestovala proti rozhodnutí Krajského úřadu Pardubického kraje prodloužit životnost hnědouhelné elektrárny ve Chvaleticích, které bylo schváleno za zavřenými dveřmi a bez posouzení vlivů na životní prostředí.

Lidé demonstrovali proti prodlužování životnosti elektrárny ve Chvaleticích
Foto: kr-pardubicky.cz
Popisek: Elektrárna Chvaletice

Krajský úřad Pardubického kraje vydal povolení k přestavbě elektrárny v režimu tzv. nepodstatné změny integrovaného povolení, čímž opět (a tudíž opakovaně) znemožnil účast veřejnosti při projednávání věci, ačkoliv krajský soud nedávno obdobné nezákonné rozhodnutí krajských úředníků zrušil.

Účastníci demonstrace na místě zprovoznili model chvaletické elektrárny s kouřícími chladícími věžemi i dvoumetrovým komínem. Na postaveném pódiu zazněly projevy místních odpůrců i energetického experta. Mnozí účastníci demonstrace měli vlastní transparenty a pikety s hesly jako „Horší než spalovna“, „Konec doby uhelné“ nebo „Stop Chvaletice“.

Shromáždění přihlíželi i tiskový mluvčí a úředníci krajského úřadu, nabídky organizátorů vystoupit na pódiu však nevyužili.

Robert Hrdina, svolavatel demonstrace, řekl: „Okolo roku 2008 občané Pardubicka protestovali proti stavbě spalovny. Ta měla podle zpracované dokumentace EIA vypustit do ovzduší 1,8 tun jemných prachových částic ročně. Přitom Chvaletice vypustí ročně prachových části stovky tun. Jaké množství dopadne na Pardubice? Nevíme. Právě přesné posouzení vlivů chvaletické elektrárny na životního prostředí a zdraví lidí na Pardubicku mělo být předmětem EIA (posouzení vlivů na životní prostředí), kterému se ale Krajský úřad a MŽP svévolně a v rozporu se zákonem vyhnuli.“

Jakub Koláček, spoluorganizátor demonstrace, ve svém projevu uvedl: “Jedná se o příklad toho, kdy zájmy vlivných a bohatých, v tomto případě společnosti Severní energetická, jsou prosazovány snadno a bez překážek, zatímco veřejnosti jsou její práva a zájmy upřeny. Rekonstrukce v hodnotě 2,6 miliard korun byla povolena, aniž by proběhl proces EIA, který je již 24 let českým právním řádem pro podobné stavby vyžadován. Došlo k tomu netransparentně a podle právníků z organizace Frank Bold v rozporu se zákonem. Domníváme se, že takový postup je návratem kamsi do doby smogového temna a direktivního rozhodování minulého režimu. Považujeme za nepřijatelné, že Ministerstvo životního prostředí a Krajský úřad Pardubického kraje, které by měly v první řadě hájit veřejný zájem, tento postup umožnily.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní ČR: Koněpruské jeskyně zakládají novou tradici kulturních pořadů v podzemí

16:05 Správa jeskyní ČR: Koněpruské jeskyně zakládají novou tradici kulturních pořadů v podzemí

Od letošního jara, souběžně s otevřením nového Domu přírody Českého krasu, uvádějí Koněpruské jeskyn…