MHMP: Audit v Domově Svojšice odhalil závažné úniky financí. Praha zvažuje podání žaloby

07.08.2019 13:33

Audit zadaný radní pro sociální politiku Milenou Johnovou odhalil závažné úniky financí a slabé kontrolní mechanismy fungování pražského domova pro osoby se zdravotním postižením ve Svojšicích na Kolínsku. Budou následovat kontroly dalších mimopražských zařízení, aby vedení pražského magistrátu získalo lepší představu o rozsahu problému. Umisťování Pražanů do vzdálených zařízení radní Milena Johnová dlouhodobě kritizuje kvůli přetrhávání přirozených sociálních vazeb lidí se zdravotním postižením, audit navíc podle ní ukázal na slabou ochranu klientů a možnost zneužívání veřejných finančních prostředků.

MHMP:  Audit v Domově Svojšice odhalil závažné úniky financí. Praha zvažuje podání žaloby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova pražského magistrátu
reklama

„Je naprosto skandální, co jsme v domově ve Svojšicích odhalili. Považuji to za selhání systému. Zneužívaly se peníze Pražanů a výdaje na sociální služby kryly pošlapávání práv lidí s postižením. Zásadně nyní přenastavujeme mechanismy financování i kontroly. Usiluji o změnu přístupu v celé sociální oblasti, zejména směrem ke zkvalitnění služeb a ochraně práv jejich uživatelů,“ řekla radní pro sociální politiku Milena Johnová. Vyvozením pracovněprávní a případně také trestněprávní odpovědnosti byla Radou hl. m. Prahy pověřená ředitelka magistrátu Zdena Javornická.

Audit společnosti Nexia, který detailně kontroloval hospodaření příspěvkové organizace za roky 2017 a 2018, ukázal na neefektivnost a škody, a to především v oblastech nákupu, veřejných zakázek a hospodaření a evidence majetku.

Šlo například o měsíční částky na úklid ve výši 252 tisíc korun měsíčně, nákup auta za 698 tisíc korun, přičemž nebylo jasné, jestli a jak vůbec sloužilo potřebám klientů, 40 tisíc korun za vystoupení lokálního umělce na společenském večeru zaměstnanců nebo 80 tisíc korun měsíčně za fiktivní konzultační činnosti. Nákupy neexistujícího mobiliáře, vybavení, které našlo své využití zcela mimo provoz zařízení, a objednávky předražených nebo neexistujících služeb vyšly celkem na více než 15 milionů korun. Z toho jen předražené a nerealizované zakázky stály zařízení více než 8 milionů korun.

„Zařízení navíc obcházelo kontrolní mechanismy a nedodržovalo schválené limity počtů zaměstnanců, aby takto ušetřené peníze byly použity na nadstandardní platy vybraných pracovníků. Audit ukázal, že management a vybraní zaměstnanci tak dostávali odměny v řádu stovek tisíc korun ročně,“ popsala Milena Johnová.

Se zneužíváním finančních prostředků těsně souviselo zneužívání zaměstnanců na pracovišti. Zaměstnanci byli nuceni podepisovat fiktivní příjemky a výdejky a zmanipulovaná byla i inventura neexistujícího majetku. Ani poplatky od klientů se nevybíraly v souladu s právními předpisy.

Většina rozhodovacích procesů byla soustředěna do rukou jediné osoby, a to dlouholetého ředitele příspěvkové organizace. Toho pražská radní odvolala hned v únoru po své návštěvě zařízení.

„Už z první návštěvy bylo jasné, že existuje obrovská propast mezi vynakládanými prostředky a stavem zařízení a kvalitou péče. Sociální oblast a mimopražská zařízení zvlášť stály dlouhodobě mimo hlavní proud zájmu. O to snadněji v této oblasti mohlo docházet ke zneužívání peněz a nedostatečné péči o lidi s postižením, kteří se nemají jak bránit. S takovou praxí je potřeba skoncovat,“ vysvětlila Milena Johnová. Zásadně proto nyní posiluje služby v Praze, které lidem umožňují zůstávat díky dostatečné podpoře doma a nemusí pro ně být jedinou možností umístění v mimopražském zařízení, jako tomu bylo v minulosti.

Anonymní rozbor ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: V říjnu byla míra nezaměstnanosti 2,9 procenta

10:54 Český statistický úřad: V říjnu byla míra nezaměstnanosti 2,9 procenta

Obecná míra nezaměstnanosti 15–64letých (podíl nezaměstnaných k ekonomicky aktivním, tj. součtu zamě…