MPO: Uzbekistán je příležitostí pro české firmy, které se zabývají těžbou a zpracováním nerostných surovin

16.03.2021 20:29

Příležitosti pro české společnosti v sektoru průzkumu, těžby a zpracování nerostných surovin, ropy a zemního plynu v Uzbekistánu. Téma videosemináře, který uspořádalo MPO ve spolupráci s velvyslanectvím Republiky Uzbekistán v Berlíně, a kterého se mimo jiné účastnili zástupci osmi českých firem.

MPO: Uzbekistán je příležitostí pro české firmy, které se zabývají těžbou a zpracováním nerostných surovin
Foto: mpo.cz
Popisek: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR - logo

Zástupci české strany prezentovali možnosti budoucí spolupráce v ekonomické a obchodní oblasti s Uzbekistánem. Uzbecká strana pozvala české firmy do připravovaných veřejných soutěží v sektoru průzkumu, těžbě a zpracování nerostných surovin. Informace o veřejných soutěžích jsou ZDE.

Anketa

Odpustili jste Německu okupaci Československa a Protektorát Čechy a Morava?

4%
96%
hlasovalo: 23202 lidí

Českou delegaci vedl náměstek pro průmysl a stavebnictví Eduard Muřický, zúčastnili se i představitelé firem DSP Přerov, ENELEX, EUTIT, FERRIT, GET, PSP ENGINEERING, TRANSROLL, ZAM-SERVIS, asociace Česká dobývací technika a ČSOK (Česko - středoasijská obchodní komora). Za uzbeckou stranu se videosemináře zúčastnili zástupci Státního výboru geologie a nerostných surovin Republiky Uzbekistán, Ministerstva investic a zahraničního obchodu Republiky Uzbekistán, zástupci velvyslanectví Uzbekistánu pro ČR se sídlem v Berlíně, Obchodní a průmyslové komory Uzbekistánu a představitelé podnikatelského a průmyslového sektoru Republiky Uzbekistán.

Z hlediska vývozu Uzbekistán zaujímá v českém vývozu 66. místo a v českém dovozu 101. místo. Ve vzájemné obchodní výměně ČR – Uzbekistán dominují kotle, stroje a mechanická zařízení, vozidla a další dopravní prostředky. Mezi dovozní položky se řadí drahé kovy, paliva, oleje apod.

Ekonomika Uzbekistánu je relativně stabilní, rostla i v nepříznivých podmínkách ekonomické krize v postsovětské Střední Asii. Podle dat Světové banky je Uzbekistán jednou z pouze 11 zemí světa, jejichž HDP za posledních 20 let stabilně rostl v průměru o nejméně 5 % ročně. Ekonomika stojí na těžbě nerostných surovin, zejména zlata, ropy a zemního plynu a zemědělství s převahou pěstování bavlny.

Po Kazachstánu je Uzbekistán druhým největším obchodním partnerem ČR v regionu Střední Asie. Saldo vzájemného obchodu je od r. 2005 vždy pozitivní. V roce 2018 došlo, ve srovnání s předchozím rokem, k určitému propadu jak českého exportu, tak i vzájemné obchodní výměny.

Další informace k Uzbekistánu ZDE, ZDE a ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

CzechInvest: Zámek Mirošovice získal dotaci na kompletní rekonstrukci

22:45 CzechInvest: Zámek Mirošovice získal dotaci na kompletní rekonstrukci

Dotace, kterou pomáhal zprostředkovat CzechInvest, pokryje více než tři čtvrtiny výdajů.