MPSV: Zaměstnavatelé musí dodržovat nařízení vlády, které od ledna zvýšilo minimální mzdy řidičům autobusů

21.01.2017 15:31

Od ledna začalo platit nařízení vlády, které zvýšilo minimální mzdy řidičům ve veřejné autobusové dopravě. Ministerstvo práce a sociálních věcí dohodu zprostředkovalo při složitých tripartitních jednáních mezi dopravci, zástupci vlády, krajů a zaměstnaneckými odbory.

MPSV: Zaměstnavatelé musí dodržovat nařízení vlády, které od ledna zvýšilo minimální mzdy řidičům autobusů
Foto: Martin Kovář
Popisek: Budova MPSV
reklama

MPSV nyní upozorňuje, že zaměstnavatelé musí respektovat právní předpisy a při odměňování řidičů je zohlednit. Na dodržování minimální a nejnižší zaručené mzdy, včetně řidičů autobusové dopravy, se tento rok při kontrolách zaměří i Státní úřad inspekce práce (SÚIP).

Nejnižší zaručená mzda řidičů se od 1. ledna zvýšila ze 71,60 korun za hodinu na 98,10 korun za hodinu. Zavedl se také příplatek za ztížené pracovní prostředí ve výši nejméně 10 % základní hodinové sazby minimální mzdy za každou hodinu práce odpracovanou v rozdělené směně nebo při rozděleném výkonu práce mimo směnu (např. práce přesčas), pokud přerušení směny činí dohromady nejméně 90 minut a zaměstnanec tuto dobu tráví ve ztíženém pracovním prostředí - do této doby nárok řidiči na takový příplatek neměli. Dále se navýšila částka odměny pro řidiče autobusu za dobu čekání mezi spoji, nově činí nejméně 90 % hodinové sazby nejnižší úrovně zaručené mzdy stanovené pro 5. skupinu prací (od 1. ledna 2017 je to minimálně 88,30 Kč za hodinu čekání - dosud se jednalo o minimálně 50 Kč za hodinu čekání).

V úterý proběhlo v Poslanecké sněmovně jednání předsedy vlády Bohuslava Sobotky s Asociací krajů ČR, Ministerstvem práce a sociálních věcí a Ministerstvem pro místní rozvoj ČR. „Tlak na zvýšení nízkých mezd řidičů plyne zejména ze skutečnosti, že v minulosti byli často vybíráni dopravci ve veřejných zakázkách pouze podle nejnižší ceny a zadávací dokumentace nezahrnovaly jiné podmínky a kritéria, včetně např. sociálních aspektů. Ministerstvo práce a sociálních věcí dohodu o zvýšení nejnižší zaručené mzdy řidičů zprostředkovalo při složitých tripartitních jednáních mezi dopravci, zástupci vlády, krajů a zaměstnaneckými odbory poté, co předcházející jednání nevedla k reálnému výsledku,“ uvedl první náměstek ministryně práce a sociálních věcí Robert Baxa.

Další jednání ředitele poradců Vladimíra Špidly k danému tématu se opět za účasti Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva pro místní rozvoj uskutečnilo ve středu na Úřadu vlády se zástupci Ústeckého kraje. „Jednání směřovalo k právně technickému řešení, které si klade za cíl být v souladu se zákonem a s pravidly péče řádného hospodáře,“ řekl k dnešnímu jednání první náměstek Robert Baxa. Na jednání byla potvrzena dohoda z úterního setkání premiéra Sobotky s Asociací krajů, že kraje vyzvou dopravce k doložení podkladů, které jim uvedené nařízení vlády přináší. Jen na základě relevantních údajů od dopravců je totiž možné jednat o změně smlouvy mezi kraji a dopravci. „Nařízení vlády, které zvýšilo minimální mzdy řidičům ve veřejné autobusové dopravě, platí povinně pro všechny. Ministerstvo práce a sociálních věcí upozorňuje, že zaměstnavatelé musí respektovat právní předpisy a při odměňování řidičů je zohlednit a to již od ledna 2017. Na dodržování minimální a nejnižší zaručené mzdy, včetně řidičů autobusové dopravy, se tento rok při kontrolách zaměří i Státní úřad inspekce práce,“ dodal Robert Baxa

Asociace krajů ve spolupráci s MMR vytvoří vzorové smlouvy, aby se v budoucnu vyhnuly kraje právním nejasnostem a problémům. „V souladu s legislativou veřejných zakázek a dle principů odpovědného veřejného zadávání mohou kraje využívat i hodnotící kritéria a lépe hodnotit cenovou nabídku, která poskytuje férovější podmínky pro zaměstnance, resp. zajišťuje je v rozsahu větším, než je stanovené zákonné minimum. Může se jednat např. o lepší pracovní podmínky pro zaměstnance, vyšší odměny nebo přísnější podmínky BOZP na pracovištích,“ uzavřel Robert Baxa. Zohlednění sociálního aspektu ve veřejných zakázkách doporučuje jak metodika Ministerstva pro místní rozvoj, tak další materiály MPSV k sociálně odpovědnému veřejnému zadávání.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MAS Naděje: Navzdory epidemii jede spolupráce škol v Litvínově a okolí na plné obrátky

22:02 MAS Naděje: Navzdory epidemii jede spolupráce škol v Litvínově a okolí na plné obrátky

I přes nečekanou pandemii COVID-19 se spolupráce škol na Litvínovsku nezastavila. Jednací místnosti …