MŽP: Klíčový význam vody představí výstava Voda a civilizace na pražské Kampě

17.04.2019 12:04

Pražská Kampa v květnu převypráví příběh vody. Klíčový význam životodárné tekutiny, její minulost, přítomnost a budoucnost na zemi, ukáže expozice na dvaceti oboustranných panelech z různých koutů planety od řady autorů.

MŽP: Klíčový význam vody představí výstava Voda a civilizace na pražské Kampě
Foto: Ministerstvo životního prostředí
Popisek: Ministerstvo životního prostředí

Unikátní snímky od Austrálie, přes Evropu a Afriku až po Grónsko a Ameriku představí venkovní expozice s názvem Voda a civilizace, která začne 2. května. Hlavními partnery výstavy jsou Ministerstvo životního prostředí a Hlavní město Praha. Organizátorem a producentem je společnost Medialogue.

„Voda byla, je i bude jedním z hlavních faktorů ovlivňujících každodenní kvalitu našeho života, každého člověka i lidské dějiny. Voda je zdánlivě nekonečná a věčná. Nemusí tak tomu být ale navždy. Naším základním cílem je lidi vytrhnout z letargie a zajetých archetypů. Chceme je přesvědčit, že osud světa kolem nás záleží na chování a myšlení každého z nás,“ říká kurátor a spoluautor výstavy, Prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr., archeolog a egyptolog.

Cílem výstavy je oslovit širokou veřejnost a ukázat klíčový význam vody pro existenci člověka od pravěku po dnešek, včetně přehledu současné situace a možných budoucích scénářů vývoje.

„Před Českou republikou neleží naléhavější a důležitější úkol, než příprava a adaptace na dopady změny klimatu, především na dlouhotrvající sucho, ale i přívalové deště a náhlé záplavy. To nezvládneme bez zdravé a pestré krajiny, o kterou musíme pečovat tak, abychom v ní dokázali co nejvíce vody zadržet. Voda je prostě opravdovým základem života,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec.

Fotografie, které budou na velkoformátových v noci nasvícených panelech k vidění, pocházejí z mnoha institucí a od řady autorů. Snímky zachycují například prameny Amazonky, výzkum chování velryb a delfínů i záběry vody v různých skupenstvích, nebo ničivou povodeň v Praze v roce 2002.

„Voda má zásadní a extrémně důležitý význam pro naši civilizaci. Vodu musíme chránit a nakládat s ní tak opatrně, abychom ji mohli efektivně využívat nejen my, ale i další generace. Bez vody by to nešlo, nejde a nepůjde. Jsem moc rád, že se hlavní město Praha stalo partnerem této akce, která má ukázat veřejnosti, jak klíčový a nezpochybnitelný význam voda má,“ uvedl Zdeněk Hřib, primátor hlavního města Prahy.

„Civilizace a voda. Chtělo by se na první pohled říct, že jedno bez druhého nemůže existovat. Ale tak to právě není. Voda bez civilizace existovat může. A dokonce bez ní prosperuje lépe. Současná civilizace spotřebovává více, něž je příroda schopna doplnit. Velká část světové populace trpí nedostatkem vody, a to kvůli plýtvání a necitlivým zásahům do životního prostředí. Mysleme na to. Je to pro nás životně důležité,“ upozorňuje Petr Hlubuček, náměstek primátora.

Partnerem projektu je společnost Veolia. V případě vody je rozhodující také zapojení vědy do celého procesu hospodaření s vodními zdroji. „Skupina Veolia Česká republika proto poskytla od roku 2000 na stovky projektů v oblasti vědy, výzkumu, inovací, vzdělávání, či ochrany životního prostředí více než 1,5 miliardy korun. Kromě jiného intenzivně spolupracuje s českými ekology na projektu Mokřady – Vraťme vodu přírodě a také na akci Voda pro Afriku,“ upozorňuje Philippe Guitard, generální ředitel skupiny Veolia pro střední a východní Evropu.

„Tématem vody se zabývám již několik let a jsem ráda, že k realizaci expozice dochází právě teď. Máme za sebou suché léto i zimu a téma nedostatku vody, a především nehospodárné zacházení s vodou je na pováženou. Mnozí z nás mají patrně pocit, že když otočí kohoutkem, tak voda z něj poteče navždy. A tato výstava nás má z tohoto omylu vyvést,“ říká Olga Menzelová, producentka výstavy.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Změna dodavatele? ERÚ upozorňuje na rizika, spojená s podepisováním plných mocí

16:08 Změna dodavatele? ERÚ upozorňuje na rizika, spojená s podepisováním plných mocí

Stále více spotřebitelů mění dodavatele energií. Řada z nich se přitom o proces přechodu mezi obchod…