Masarykova univerzita: Studenti knihovnictví z MU řídí knihovnu

10.06.2021 17:05

Knihovna Jiřího Mahena otevřela v Brně na Poříčí zrekonstruovanou pobočku. Její provoz zajišťují studenti z Filozofické fakulty MU.

Masarykova univerzita: Studenti knihovnictví z MU řídí knihovnu
Foto: MUNI
Popisek: Masarykova univerzita - logo

Knihovna Na Křižovatce je experimentálním pracovištěm již od roku 2012, kdy katedra informačních studií a knihovnictví ve spolupráci s Knihovnou Jiřího Mahena přetvořila bývalou běžnou pobočku pro studentské praxe.

Anketa

Je správné, že Facebook smazal stránku poslance Lubomíra Volného?

11%
85%
hlasovalo: 15929 lidí

V posledních letech už však prostor knihovny nevyhovoval potřebám provozu ani bezpečnosti. V roce 2017 byl proto projekt na rekonstrukce této pobočky přihlášen do prvního ročníku akce „Dáme na vás“ a následně podpořen dotací z participativního rozpočtu města Brna.

Knihovna je otevřena veřejnosti a v podstatě funguje jako běžná pobočka. Její provoz ale zajišťují vysokoškoláci. „Čtenáři se tu proto mohou setkávat s různými experimenty, testovanými službami a novými technologiemi. Aktuálně například jednáme o umístění zařízení pro virtuální realitu přímo v prostoru knihovny,“ říká Tomáš Marek z katedry informačních studií a knihovnictví, který je za katedru zároveň i garantem pobočky. Mimo otvírací dobu pro veřejnost, která odráží možnosti studentů, bude prostor využíván pro různé kulturní akce, interně pro výuku nebo workshopy.

Praxe v knihovně jsou dobrovolné a jsou nabízeny v rámci praktických předmětů katedry. Křižovatčí parta se tak neustále proměňuje, jedním ze současných knihovníků je student Jan Vokřál. „Tato cvičná knihovna nám určitě pomůže osahat si praxi, živý provoz, komunikaci s lidmi. Zároveň si zde můžeme vyzkoušet různé experimenty nad rámec základních služeb. Například s tříděním knížek, uspořádáním fondu nebo s programováním v rámci otevřeného knihovního systému Koha. Prostě vyzkoušet si věci, které by knihovnictví mohly posunout v budoucnu dál,“ vysvětluje student, který v knihovně pracuje první měsíc.

Experimentální pobočka vznikla podle Marka díky otevřenosti a nadšení vedení Knihovny Jiřího Mahena. Křižovatka pomáhá vychovávat novou generaci informačních profesionálů a knihovníků, kteří se po studiích do různých poboček knihoven vrací a nastupují již jako zkušení profesionálové.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

30. týden na Energetické burze ČMKB

11:05 30. týden na Energetické burze ČMKB

30. týden na Energetické burze ČMKB