Mezinárodní hudební festival Lípa Musica 2016: 15. narozeniny (nejen) s Českou filharmonií

13.04.2016 15:54

Jubilejní 15. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica se uskuteční v termínu od 14. září do 10. listopadu s dvěma prology 20. května a 8. července a nabídne řadu 23 koncertů na 18 místech Libereckého, Ústeckého kraje a v saském pohraničí.

Mezinárodní hudební festival Lípa Musica 2016: 15. narozeniny (nejen) s Českou filharmonií
Foto: lipamusica.cz
Popisek: Mezinárodní hudební festival Lípa Musica

Výroční dramaturgie akcentuje vokálně-duchovní základ festivalu, který se rozvinul z původního Festivalu duchovní hudby Česká Lípa, připomene výrazné projekty a umělecké hosty, kteří se na festivalu představili v uplynulých let ech, ale současně nabídne i řadu nových programů v nejedné premiéře a nových uměleckých tváří. Nová budou také tři festivalová místa - Litoměřice, Úštěk a kostel sv. Kříže se slavným postním plátnem v Žitavě. Zazní hudba symfonická, vokální i komorní a mimo ústřední klasický žánr festival u je pro návštěvníky připraveno i jazzové a taneční osvěžení či setkání s populární legendou.. Absolutním vrcholem oslav 15. výročí festivalu bude zcela mimořádný projekt, kdy se po 45 letech do severočeské metropole – Liberce vrátí náš první orchestr – Česká filharmonie, a to ve spolupráci se světově proslulým dirigentem Semjonem Byčkovem a klavírním duem sester Labequeových. Chybět nebude ani tradiční představení mladých talentů ze ZUŠ Česká Lípa.

15. ročník MHF Lípa Musica pořádá pod záštitou J. E. Dr. Arndta Freiherr Freytaga von Loringhoven, německého velvyslance v ČR, prof. Dr. Georga Unlanda, saského ministra financí, Mons. Jana Baxanta, biskupa litoměřického, Martina Půty, hejtmana Libereckého kraje a Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 ARBOR - spolek pro duchovní kulturu.

Předprodej vstupenek bude zahájen ve středu 20. dubna. Vstupenky na festival budou k dostání online na webu festivalu, v českolipské festivalové kanceláři a také ve vybraných koncertních místech a síti Colosseum Ticket.

Festival se v letošním roce koná za laskavé podpory Ministerstva kultury, Česko-německého fondu budoucnost, Libereckého kraje, Ústeckého kraje, Nadačního fondu Bohemia Heritage Fund a dalších subjektů. Hlavními partnery jsou pivovar Cvikov a akciová společnost Ještědská stavební. Více informací najdete ZDE.

Dramaturgie 15. ročníku festivalu

Ředitel a zakladatel festivalu Martin Prokeš k 15. ročníku:

„15 let s Lípou Musicou je tolik intenzivních zážitků, tolik emocí, tolik nových přátelství, že by mnohdy vystačily na celý jeden lidský život. Je to ten správný čas na poděkování rodině, přátelům, kolegům, lidem, kteří ovlivnily a dali směr mému životu, partnerům a donátorům za jejich důvěru, která nám po léta dávají křídla. Jsme vděčni, že můžeme být takovou dobu se všemi z nich. S Boží pomocí, před pomyslnými branami dospělosti se velmi těšíme na další setkávání. Přijďte s námi ochutnat atmosféru letního koncertu s hvězdami nad hlavou a přenést se do doby Karla IV., pojd'me ochutnat virtuózní umění kytarového mága Pavla Steidla, nenechte si ujít premiéru nově vzniklého dua Kchun, ve kterém se Vám osobně představím s mým kolegou Markem Šulcem v místě, kde je vystaveno jedno z nejkrásnějších postních pláten v Evropě, přijďte se zaposlouchat do Biberovi nově nalezené a spartované mše speciálně pro Lípu Musicu v rodišti tohoto barokního mistra ve Stráži pod Ralskem, pojďte se společně s námi rozloučit s uměleckou dráhou paní Marty Kubišové, držitelkou Řádu čestné legie, významnou osobnostní Charty 77, oblažte svou mysl s našimi nejmladšími talentovanými žáky ZUŠ a nenechte si ujít největší událost Lípy Musicy a její historie, pojeďte s námi za Českou filharmonií do Liberce, kam se vrátí po 45 letech pod taktovkou jednoho z nejuznávanějších dirigentů světa Semjona Byčkova“

Mezinárodní hudební festival Lípa Musica se za svými diváky vrátí v roce 2016 již po patnácté. Za tu dobu se jeho nabídka rozrostla o koncerty, které nejen svým významem, ale i geograficky přesahují Českolipsko, jež je festivalu domovem. Již po několik let pořadatelé festivalu Lípa Musica směle vyvážejí umělce nejen za hranice Libereckého kraje, ale i za hranice České republiky.

Lípa Musica tak pokračuje v kurzu, který si vytyčila při desátém ročníku. Tím bylo překročit regionální stín a přispět k dialogu se sousedy v blízkém německém příhraničí. Kromě koncertních míst festival naplňuje obsah přívlastku mezinárodní také umělci. V roce 2016 před festivalové diváky předstoupí interpreti z České republiky, Spolkové republiky Německo, Polska, Ruska a Francie.

Za dobu svého trvání se festivalové podzimní dění pevně vrylo do povědomí veřejnosti na Českolipsku i v dalších místech severočeského regionu. Festivalovými pódii jsou prestižní sály i kostely rozeseté po zapadlých venkovských koutech. Díky dobré reputaci a vynikající nabídce si festival vybudoval jméno také v Sasku, kde Lípa Musica v posledních letech pravidelně uvádí koncerty vynikajících českých těles a ansámblů a tím nejlepším způsobem, kulturní výměnou, přispívá k dobrému dojmu, jenž si o sobě obyvatelé obou zemí vytváří. To vše činí Lípa Musica z hlubokého přesvědčení, že společně prožité kulturní události jsou vynikající kúrou na vzájemné vztahy, v historii nejednou katastrofálně pošramocené.

Při rozmachu za hranice se ale Lípa Musica nijak nevzdaluje od svého prvotního zadání, neboť od svého založení se snažila pozdvihnout kulturní nabídku a úroveň na Českolipsku. Nutno říci, že v tomto učinila za patnáct sezón nemálo práce. Programy festivalu se pro diváky staly sázkou na jistotu kvalitního a vřelého zážitku a Lípa Musica se stala prestižní událostí prvořadého významu v rámci celého Libereckého kraje. Díky festivalu sem zavítala ta nejzvučnější jména tuzemské klasické i mimoklasické scény, a stejně tak v mnoha případech poprvé na české scéně uvedl festival špičkové interprety zahraniční.

Díky podobným událostem se v posledních letech daří stále více nabourávat negativní stereotyp, jenž v české společnosti mnohdy dosud panuje o kultuře a kulturnosti pohraničí. Lípa Musica přináší pádný argument proti nazírání na pohraničí jako na vykořeněnou krajinu s provinční kulturou. Snaží se znovunacházet kulturní odkaz regionu a ten prezentovat jeho obyvatelům.

Pro rok 2016 je plánováno na dvacet tři festivalových zastavení. Novinkou je zařazení Jarního gala, které předznamená oslavy 15. festivalových narozenin reprízou unikátního společného projektu souboru Schola Gregoriana Pragensis a japonského souboru Gjosan-rjú Tendai šómjó. Stejně jako v roce 2015 je letní prolog festivalu naplánován v saském Oybině v ruinách gotického kostela. Rezidenční soubor Schola Gregoriana Pragensis zde program věnuje lucemburské tradici a Karlu IV., jehož postava symbolizuje někdejší společnou historii a pojí se i k místu samotnému.

O měsíc později provede zahajovací koncert v České Lípě orchestr Česká sinfonietta pod vedením světoznámého hornisty a dirigenta Radka Baboráka, bude to na den přesně 15 let od prvního koncertu tehdy ještě Festivalu duchovní hudby Česká Lípa. Město původu festivalu uvítá v příštím roce také další hvězdu české klasické scény, jíž je kytarista Pavel Steidl. V programu festivalu pro rok 2016 nejsou upozaděna ani další místa na Českolipsku, jimž je festival věren již po mnoho sezón, zatímco jiné pro posluchače objevuje a otevírá poprvé.

V osamělém kostele uprostřed polí nedaleko Zahrádek bude uvedeno v tradičním koncertu při svíčkách Trio Arundo fagotisty Václava Vonáška. Ve Stráži pod Ralskem program již tradičně připomene místního rodáka Heinze Ignaze Bibera, jehož skladby provede soubor Societas Incognitorum. S unikátním programem České loutny přijede Ensemble Inégal do Mimoně. Na polského varhaníka Wladyslawa Szymanskeho se může těšit Prysk, v premiérových Litoměřicích festival představí německý soubor VocaMe a na německé interprety se mohou těšit i návštěvníci koncertů v Kamenickém Šenově, kde vystoupí duo hráčů na skleněnou harmoniku Sinfonia di vetro, a v Děčíně, kam přijede špičkový německý vokální soubor Amarcord.

Svátek sv. Václava, který má již řadu let své neochvějné místo v dramaturgii festivalu i v kostele sv. Vavřince v Jezvé oslavíme spolu s jazzovým a cappela sextetem Skety. Do Filipova do Rumburku zavítají Pražští barokní trumpetisté za doprovodu varhanice Daniely Valtové-Kosinové. Koncert špičkových sólistů lze očekávat na zámku v Doksech, pod jehož střechou vystoupí hornista Radek Baborák s harfistkou Janou Bouškovou. Do prostředí synagogy v Úštěku bude zasazen program s názvem Pro Arte Bohemica věnovaný pozapomenutým skladatelům z Čech a Moravy. Česká Lípa se může těšit na vystoupení našeho předního smyčcového kvarteta Pavel Haas Quartet.

V zahraničních koncertech se festival publiku snaží zprostředkovat to nejlepší, co česká hudební scéna nabízí. Ve evangelicko-lutheránském kostele v Grossschönau vystoupí Barbara Maria Willi společně s Markétou Cukrovou, kostel v Schirigiswalde uvítá hobojistu Viléma Veverku společně s Ensemblem 18+. Žitava, další město hostící festival již poněkolikáté, se může těšit na premiérový pěvecký projekt Kchun inspirovaný Božskou komedií Dante Alighieriho. Pro Českou Lípu festival zařadí opět projekt určený dětem, a to opět ve spolupráci se ZUŠ Česká Lípa.

Festival Lípa Musica ve snaze držet sepětí s mimoklasickou posluchačskou obcí nabízí také lákadla pro jiná divácká spektra, pro letošní rok připravil taneční projektu pro Českou Lípu - představení Dyptich skupiny Nanohach Michala Záhory.

Absolutním vrcholem oslav 15. výročí festivalu bude zcela mimořádný projekt, kdy se po 45 letech do severočeské metropole – Liberce vrátí náš první orchestr – Česká filharmonie, a to ve spolupráci se světově proslulým dirigentem Semjonem Byčkovem a klavírním duem sester Marielle a Katiou Labéqueových.

Program festivalu pro rok 2016 dílem nabízí hudební tradici regionu, dílem je věnován skladatelům a interpretům světového formátu. Své posluchače tak vede k ohlížení se po vlastních kořenech i vzhlížení ke vzdálenějším kulturním horizontům.

Program 15. ročníku MHF Lípa Musica (14. září – 10. listopadu 2016):

 

PRESSKIT s podrobnostmi a fotografiemi k jednotlivým projektům je ke stažení ZDE.

Předprodej vstupenek:

Předprodej vstupenek bude zahájen ve středu 20. dubna 2016. Vstupenky na festival budou k dostání online na webu festivalu www.lipamusica.cz, v českolipské festivalové kanceláři a také ve vybraných koncertních místech a síti Colosseum Ticket.

Festivalová kancelář: Klášterní 464/11, Česká Lípa
Otevírací doba: duben - červen:
pondělí – čtvrtek 15.00–18.00
červenec, srpen: pondělí a středa 15.00–18.00 září,
říjen: pondělí – pátek 15.00–18.00

On-line: ZDE

Vstupenky je možné i pouze rezervovat a vyzvednout do 10 dnů ve festivalové kanceláři nebo uhradit platební kartou a vytisknout jako e-vstupenky.

Slevy:
studenti a senioři nad 60 let: 15 %
děti do 15 let (s výjimkou koncertu Lípa Musica dětem), držitelé průkazu ZTP a ZTP/P: 50 %
členové Klubu přátel MHF Lípa Musica: 5, 10, 15 % dle typu věrnostní karty

Dárkové poukazy:
Dárkové poukazy na nákup vstupenek festivalu v hodnotě 500, 1.000 a 2.000,- Kč k dostání ve festivalové kanceláři.

Vstupenky na všechny festivalové koncerty je možné zakoupit také zakoupit v Německých městech Oybin (infocentrum), Großschönau (infocentrum), Zittau (infocentrum).

Vstupenky na místně příslušné koncerty je dále možné zakoupit přímo v koncertních místech:

- Nový Bor, Smetanova 523, Kultura Nový Bor a její obvyklá předprodejní místa - jen na novoborské koncerty
- Rumburk, SNP 484/29, DK Rumburk a jejich obvyklá předprodejní místa - jen na koncert ve Filipově
- Doksy, Valdštejnská 251, Knihovna - jen na koncert v Doksech
- Děčín, Dlouhá jízda 1254, Zámek - jen na koncert na Zámku
- Liberec, Dům kultury, Soukenné nám. 613
- jen na koncert v Liberci.

V zúčastněných německých městech a obcích Oybin (infocentrum), Großschönau (infocentrum), Zittau (infocentrum) bude předprodej zahájen v květnu.

Vstupenky je také možné zakoupit v síti prodejců Colosseum Ticket společnosti Perfect system (ZDE).

Partneři festivalu:

15. ročník MHF Lípa Musica se koná pod záštitou J. E. Dr. Arndta Freiherr Freytaga von Loringhoven, německého velvyslance v ČR, prof. Dr. Georga Unlanda, saského ministra financí, Mons. Jana Baxanta, biskupa litoměřického, Martina Půty, hejtmana Libereckého kraje a Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.

Festival se koná díky laskavé podpoře Ministerstva kultury ČR, Česko-německého fondu budoucnosti, Libereckého kraje, Ústeckého kraje, Nadačního fondu Bohemia Heritage Fund a Státního fondu kultury.

Hlavním partnerem festivalu je Pivovar Cvikov (ZDE) a společnost Ještědská stavební společnost (ZDE).

Oficiálními partnery jsou společnosti BMW CarTec Liberec (ZDE) a hotel Berg (ZDE).

Partnerskými městy a obcemi jsou Nový Bor, Děčín, Doksy, Kamenický Šenov, Grossschönau, Stráž pod Ralskem, Zittau, Filipov u Rumburku, Jezvé, Litoměřice, Mimoň a Prysk.

Hlavními mediálními partnery festivalu jsou ČRo Vltava, MF Dnes a televize RTM+.

Mediálními partnery festivalu jsou Prager Zeitung, ČTK – ceskenoviny.cz, i-noviny.cz, magazín Lípa, OperaPLUS, Xantypa, parlamentnilisty.cz, scena.cz, Acta Medicinae, Harmonie, rádio PROGLAS a kino Sněžník.

Více informací o partnerech najdete ZDE.

Všem partnerům děkujeme za laskavou podporu!

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Vánoční stromky letos potěší děti ve 170 zařízeních

12:46 Lesy ČR: Vánoční stromky letos potěší děti ve 170 zařízeních

Lesníci ze státního podniku rozvážejí 400 stromků do 170 pobytových dětských zdravotnických a sociál…