Ministerstvo dopravy: Řidičům se otevřelo 11,5 km nové dálnice D48 z Rybí do Rychaltic

15.12.2020 17:07

Ministr dopravy Karel Havlíček otevřel pro řidiče nový úsek dálnice D48 mezi Rybím a Rychalticemi. Celkem bude řidičům sloužit dalších 11,5 kilometrů nové dálnice. Zároveň byl zprovozněn 3 kilometrový úsek silice I. třídy mezi Skotnicemi a Příborem, která propojí dálnici D1 s dálnicí D48.

Ministerstvo dopravy: Řidičům se otevřelo 11,5 km nové dálnice D48 z Rybí do Rychaltic
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova ministerstva dopravy

„Dálnice D48 tvoří v rámci Moravskoslezského kraje důležitou dopravní tepnu orientovanou západo-východním směrem, spojuje jižní část Moravskoslezského kraje se střední Moravou na jedné straně, a na druhé straně s Polskem. Nových 11,5 kilometru dálnice navíc zvýší bezpečnosti provozu, protože se jednalo o silniční úsek s vysokým počtem dopravních nehod,“ řekl při slavnostním otevření stavby ministr dopravy Karel Havlíček.

Dálnice D48 je součástí transevropské silniční sítě TEN-T a mezinárodní silnice E462 Brno – Český Těšín – Krakov. Výstavba D48 bude pokračovat i v následujícím roce, kdy se zahájí stavba úseku MÚK Bělotín – Rybí I. etapa v délce 13,2 km. Uvedení do provozu tohoto úseku se předpokládá v roce 2024. Staví se také dva úseky obchvatu Frýdku-Místku, oba budou dokončeny na konci roku 2022.

Druhou zprovozněnou stavbou je obchvat Skotnice na silnici I/58, který zajistí odvedení tranzitní dopravy z centra obce, díky čemuž dojde k výraznému snížení hluku i emisí. Technickou zajímavostí stavby je 150 metrů dlouhý hloubený tunel, který je veden pod Prchalovem.

V letošním roce bylo celkem zprovozněno 21 kilometrů nových dálnic, kromě dnešního úseku D48 jsou to další dva úseky karlovarské D6. Dokončeno je také 24 kilometrů obchvatů měst. V letošním roce také bylo plně dokončeno a zprovozněno celkem přes 21 kilometrů zmodernizované dálnice D1. Aktuální stav výstavby je v interaktivní mapě ŘSD.

D48 Rybí – MÚK Rychaltic?e

Hlavní trasa:
délka: 11,5 km
kategorie: R 25,5/120
počet stavebních objektů: 147
zhotovitel: Metrostav, Swietelsky, Colas
cena stavby dle smlouvy: 2 069 mil. Kč bez DPH

I/58 Příbor – Skotnice

Hlavní trasa:
délka: 3,0 km
kategorie: S 11,5/80
počet všech stav. objektů: 48
zhotovitel: EUROVIA CS
cena stavby dle smlouvy:  439 mil. Kč bez DPH

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Správa jeskyní ČR: Hlavní turistická sezona v 14 zpřístupněných jeskyních skončila, některé zvou dál

17:59 Správa jeskyní ČR: Hlavní turistická sezona v 14 zpřístupněných jeskyních skončila, některé zvou dál

Nejnavštěvovanějšími jeskyněmi v České republice v letošní turistické sezoně 2021 byly tradičně Punk…