Ministerstvo dopravy: Start Driving učí mladé řidiče, jak se lépe pohybovat na silnicích. Zapojit se mohou i rodiče

23.5.2022 9:15 dop. | Tisková zpráva

Mladí řidiči se i letos mohou zdokonalovat ve svých dovednostech na speciálních bezplatných kurzech. Umožní jim to další ročník projektu Start Driving, který se uskuteční na více než šedesáti místech po celé České republice.

Ministerstvo dopravy: Start Driving učí mladé řidiče, jak se lépe pohybovat na silnicích. Zapojit se mohou i rodiče
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo dopravy

Do kurzů se mohou zapsat i jejich rodiče. Součástí projektu jsou také lekce pro učitele autoškol a zkušební komisaře. Hlavními částmi kurzu jsou výcvik ve zdokonalení řidičských dovedností ve skutečném silničním provozu, zvládání rizikových situací na polygonu nebo přednáška dopravního policisty. Nedílnou součástí je i dopravně psychologický seminář. V tomto roce je navíc projekt zaměřen také na zapojení rodičů (více ZDE). Ti tak mohou absolvovat se svým synem či dcerou další část přípravy do jejich řidičského života a přihlásit se do stejného kurzu.

Projekt je určen pro začínající řidiče (více ZDE) po autoškole ve věku 18 až 24 let. Lekce je možné absolvovat pouze s vlastním autem, může v něm však být i další osoba (sourozenec, rodič, prarodič a podobně). Kurzy probíhají od 8:00 do 16:30 (prezence účastníků začíná v 7:30).

Celkem se letos po celé České republice uskuteční 66 kurzů, které jsou pro účastníky zdarma. Jednotlivé termíny a přihlášky na ně najdete ZDE.

Na polygonu i v ostrém provozu

Anketa

Jste ochotni alespoň částečně omezit topení, ježdění autem či užívání klimatizace, abyste pomohli Ukrajině proti Putinovi?

2%
97%
hlasovalo: 35344 lidí

Účastníci si v části bezpečné jízdy na polygonu vyzkoušejí řešení nestandardních situací. Součástí programu jsou také jízdy v provozu s důrazem na rozpoznávání rizik, které mohou během cesty za různých okolností nastat.

„Hlavní myšlenkou, kterou budou lektoři frekventantům kurzů předávat, jsou poznatky, že je lepší se do krizové situace v provozu vůbec nedostat. Kurzy jim také napomohou uvědomit si řidičské limity jich samotných i jejich automobilů,“ uvádí Roman Budský z Platformy VIZE 0 (ZDE), která usiluje o větší bezpečnost na silnicích.

Záměr projektu vychází z toho, že současný systém výuky v autoškolách je zaměřený hlavně na předávání znalostí právních norem a zvládání základních dovedností. To ale už dávno neodpovídá moderním trendům, protože takový přístup dostatečně nezohledňuje nevyzrálost mladých řidičů, jejich schopnost předvídat rizika a volit strategii jízdy odpovídající jejich dovednostem. Právě to jsou oblasti, na které cílí obsah programu Start Driving.

Nový systém přípravy

„Start Driving jinými slovy zhmotňuje nový systém přípravy řidičů. Tedy, aby se mladým začínajícím řidičům dostálo co nejvíce znalostí, dovedností a zkušeností v prvních fázích jejich řidičského života, tak aby jejich jízda nebyla metodou pokusů a omylů, které často končí tragicky. Zájem o kurzy nám dává pozitivní signály o tom, že veřejnost efektivnější přípravné či následné vzdělávání začínajících řidičů vnímá jako potřebnou záležitost,“ říká Aleš Horčička, předseda Asociace autoškol ČR (ZDE).

Jak dodává, zavedení těchto modelů v zahraničí, například v Rakousku, má prokazatelné výsledky. Z dotazníkových průzkumů asociace navíc vyplývá, že 58 % absolventů by uvítalo oficiální spolujízdy s jejich rodiči.

Součástí projektu je také 12 kurzů pro učitele autoškol a zkušební komisaře (ZDE), kteří pak budou ovlivňovat během výcviku v autoškole desetitisíce nových řidičů.

Projektu Start Driving dal záštitu ministr dopravy Martin Kupka. Kromě Asociace autoškol ČR a Asociace center pro zdokonalovací výcvik řidičů se do něj zapojili i další partneři, například Asociace dopravních psychologů ČR, Platforma VIZE 0, Policie ČR nebo BESIP (více ZDE).

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ číslo týdne: 14

22:45 ČEZ číslo týdne: 14

14 společností na světě vyrábí jaderné palivo pro lehkovodní reaktory