Ministerstvo financí: Ubude daňové administrativy pro podnikatele díky rozšíření paušální daně

03.05.2017 13:36

Ministerstvo financí a Finanční správa významným způsobem rozšiřují možnost využití tzv. institutu paušální daně, více podnikatelů tak získá možnost domluvit se s Finančním úřadem na pevné výši daně a zbavit se tím administrativy spojené s placením daní. Úprava je součástí daňového balíčku pro rok 2017, který v nejbližších týdnech vstoupí v účinnost. Požádat o stanovení daně z příjmů fyzických osob na rok 2017 paušální částkou bude možné až do konce května.

Ministerstvo financí: Ubude daňové administrativy pro podnikatele díky rozšíření paušální daně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo financí

„Plníme sliby a dáváme podnikatelům prostor pro výrazný úbytek administrativy, úsporu času, nákladů a v neposlední řadě možnost lepšího plánování finančních toků,“komentoval novinku ministr financí Andrej Babiš. „Zatímco dosud tohoto institutu využívalo méně než 40 subjektů, po odstranění legislativních bariér a zpřístupnění paušální daně širšímu okruhu subjektů očekáváme mnohonásobně vyšší zájem“, doplňuje náměstkyně pro daně a cla Alena Schillerová.

Nově si totiž o stanovení paušální daně z příjmů budou moci požádat i ty podnikající fyzické osoby, které mají vedle příjmů ze samostatné činnosti i příjmy ze zaměstnání, což samo o sobě rozšiřuje okruh potenciálních žadatelů řádově o desítky tisíc poplatníků. Další pozitivní změnu představuje také možnost požádat si o paušální daň i v případě, že podnikatel má jednoho či více zaměstnanců. Maximální výše ročních příjmů, při kterých je možné institutu využít, je 5 mil. Kč ročně s tím, že tento limit je při podání příslušné žádosti nutné plnit minimálně po 3 předcházející zdaňovací období. Ministerstvo financí očekává, že paušální daň budou využívat především drobní podnikatelé, kteří zejména uvítají možnost oprostit se od administrativy spojené s placením daní. Minimální výše takto stanovené daně je 600 Kč za rok.

„Po zavedení zjednodušeného dvoustránkového přiznání je rozšíření možností paušální daně dalším krokem k usnadnění plnění daňových povinností pro fyzické osoby,“doplnil Martin Janeček, generální ředitel Generálního finančního ředitelství. „Praxe bude taková, že se daňový poplatník obrátí na svého správce daně a společně s ním, ať už na základě jeho podnikatelské minulosti nebo tržního benchmarku, naleznou vzájemně přijatelnou výši daňové povinnosti, a to až na tři roky dopředu“, upřesňuje Martin Janeček.

Podnikatele, kteří se na Finanční správu obrátí již letos, Finanční správa vyrozumí o stanovení paušální daně do 15. září.

Podrobnosti k novince naleznete v informaci na webu Finanční správy.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Zdeněk Nekula byl položen dotaz

Co děláte proti zdražování potravin?

A prosím, buďte konkrétní. Zatím jen sledujete marže a cena potravin dál roste. Navíc, jak zjistím, kdo má jak vysokou marži? Vím, že odmítáte plošná opatření, ale podle mě nepřicházíte z žádnými? Proč třeba aspoň nepomůžete zemědělcům a farmářům, aby nemuseli zdražovat a uživili se? Děkuji za konkr...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM: Poslední pozemek chyběl kupujícímu k sjednocení vlastnictví

22:11 ÚZSVM: Poslední pozemek chyběl kupujícímu k sjednocení vlastnictví

Úřad pro zastupování státu ve věcech v Břeclavi prodal pozemek v Hustopečích u Brna o výměře 13 m2 p…