Ministerstvo financí vyvrací mylná tvrzení o evidenci tržeb

23.08.2015 12:59

Na sociálních sítích se v souvislosti s EET objevují i zcela nesmyslná tvrzení vztahující se k této reformě, která se snaží zpochybňovat i důvěryhodnost informací Ministerstva financí. Aby Ministerstvo financí vyvrátilo jakékoliv případné pochybnosti o serióznosti jím zveřejňovaných informací, na tato nesmyslná tvrzení reaguje.

Ministerstvo financí vyvrací mylná tvrzení o evidenci tržeb
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo financí

AD1) Tvrzení Ministerstva financí, že průzkum Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR potvrzuje, že 90% OSVČ používá v nějaké formě internet, je naprosto pravdivé. O tom se lze ostatně jednoduše přesvědčit v samotné studii.      

Naopak zdroj informace, která se tento údaj snaží zpochybnit (že pokladnu schopnou online propojení má pouze 19% provozoven), zůstává nejasný. Navíc Ministerstvo financí opakovaně připomíná, že v řadě případů i jednoduchá pokladna může být po doplnění o komunikační modul schopna komunikovat přes internet. Navíc pro EET není nutně zapotřebí ani pokladna, stačí tablet nebo mobil a malá příruční tiskárna. 

AD2) Tvrzení, že Ministerstvo financí nedisponuje žádnými kvalifikovanými odhady ohledně výše částky, kterou má EET přinést do státního rozpočtu, je zcestné, účelové a nepravdivé. Očekávaný daňový přínos a jeho výpočet je veřejně známou skutečností, se kterou byli poslanci seznámeni například na jednání rozpočtového výboru o Konvergenčním programu ČR.

Předpokládaná částka, o kterou se mají se zavedením EET zvednout daňové příjmy státu a již Ministerstvo financí od počátku legislativních prací na zákoně o EET veřejně prezentuje, činí 10 – 12 mld. Kč. Výše částky konzervativně vychází z předpokládaného nárůstu tržeb po zavedení EET pouze v prvních dvou sektorech ekonomiky - sektoru maloobchodu a velkoobchodu a sektoru stravování a pohostinství, přičemž Ministerstvo financí počítá se sníženou sazbou DPH na 15 % pro druhý z uvedených sektorů.

Základem pro výpočet předpokládaného nárůstu tržeb v ČR jsou přitom konkrétní data - ( a) konzervativně upravený změřený nárůst tržeb po zavedení EET v Chorvatsku očištěný o rozdílnost České republiky, zejména z hlediska podílu šedé ekonomiky, (b) data Českého statistického úřadu ohledně průměrných marží v daných podnikatelských sektorech a (c) údaje ze zdrojů Finanční správy a Českého statistického úřadu o počtech podnikatelů. Jak Ministerstvo financí opětovně zdůrazňuje, jedná se o konzervativní odhad, který byl získán na základě důkladných daty podložených propočtů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo obrany: Ve Strakonicích byla podepsána smlouva na raketové komplety RBS-70NG

22:28 Ministerstvo obrany: Ve Strakonicích byla podepsána smlouva na raketové komplety RBS-70NG

Náměstek ministra obrany pro řízení Sekce vyzbrojování a akvizic Daniel Koštoval, ředitel Sekce podp…